szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

ORANGE MUSIC POLECA

Pogrzeb prof. Stefana Stuligrosza

2012-06-23

inf. i fot. PAP

Pogrzeb prof. Stefana Stuligrosza
  A A A
 

W sobotę po południu na cmentarzu na poznańskim Junikowie spoczął zmarły przed tygodniem prof. Stefan Stuligrosz. Twórca i dyrygent Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" zmarł w wieku 92 lat.

Wcześniej w poznańskiej katedrze metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przewodniczył żałobnej mszy św. za prof. Stuligrosza.

W pogrzebie wzięli udział m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski, doradca Prezydenta RP Jerzy Smoliński, władze miasta i województwa.

"Żegnamy dziś nie tylko osobę, ale i osobistość: wyjątkową, niezwykłą, obdarzoną szacunkiem. ()Wielki artysta, wielka osobistość związała całe swoje życie z Wielkopolską, z Poznaniem. Artyści tej miary najczęściej podróżują w poszukiwaniu nowych wyzwań, instytucji, miejsc. Pan profesor też się poruszał, ale jako ambasador polskiej kultury, jako ten, który swoim talentem i swoją pracą dzieli się i buduje pozycję państwa polskiego we wszystkich możliwych zakątkach świata" - powiedział Zdrojewski.

Na pogrzebie pojawili się mieszkańcy Poznania, a także obecni i byli członkowie "Poznańskich Słowików". Chór zaśpiewał nad grobem zmarłego profesora.

"Tu, w Poznaniu mówi się, że poznaniacy są albo bezpośrednimi wychowankami prof. Stuligrosza, albo są wychowywani przez jego wychowanków"- powiedział prezydent miasta Ryszard Grobelny.

Jak stwierdził abp Gądecki w czasie odprawionej przed południem w poznańskiej katedrze mszy żałobnej, jest ona podziękowaniem Bogu "za pracowite życie i twórczość geniusza muzyki i śpiewu, kompozytora i dyrygenta, chórmistrza i pedagoga".

"Dziękujemy za jego dokonania, którymi wzbogacił skarbiec ojczystej kultury muzycznej, muzyki polskiej i polskiej chóralistyki. Za to, że niebo sprowadzał na ziemię" - powiedział w trakcie mszy abp Gądecki.

Smoliński odczytał po mszy list kondolencyjny od Bronisława Komorowskiego. Odczytany został też list kondolencyjny prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka.

Zgodnie z wolą rodziny zmarłego, pogrzeb odbył się na cmentarzu na Junikowie. Wcześniej Poznań zaproponował rodzinie pochowanie prof. Stuligrosza na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

Stefan Stuligrosz urodził się 26 sierpnia 1920 r. w Poznaniu. Działalność dyrygencką rozpoczął jesienią 1939 roku. W ciągu ponad 70 lat pracy przez jego chór przeszło ponad 2 tys. wychowanków. Wykształcił znakomitych dyrygentów i chórmistrzów.

Profesor skomponował blisko 600 utworów na chór a capella oraz z towarzyszeniem fortepianu, organów i orkiestry. Opracował dziesiątki kolęd i pieśni. W 2010 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!