szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

ORANGE MUSIC POLECA

Zmarł Eddie Blazonczyk, "król Polki" z Chicago

2012-05-23

inf. PAP/fot. mat. pras.

Zmarł Eddie Blazonczyk, "król Polki" z Chicago
  A A A
 

Wyróżniony nagrodą Grammy amerykański muzyk pochodzenia polskiego, Eddie Blazonczyk, znany propagator polki, zmarł w wieku 70 lat - poinformował we wtorek rzecznik jego wytwórni płytowej Bel-Aire Recordings.

Artysta znany jako "król polki" zmarł w poniedziałek w szpitalu w Palos Heights na przedmieściach Chicago. Blazonczyk po doznaniu w 2001 roku udaru mózgu przeszedł na emeryturę i nie występował na scenie. Założony przez niego w 1962 r. zespół "The Versatones" przejął syn Eddie Blazonczyk Jr. Grupa po raz ostatni wystąpiła w grudniu 2011 r.

Blazonczyk, który urodził się 12 lipca 1941 r. w rodzinie imigrantów - polskich górali, grał na wielu instrumentach, a swoje utwory nagrywał w języku angielskim i po polsku. W klubie jego rodziców na południu Chicago często rozbrzmiewał góralski folklor i polka.

Utwory w stylu polki zaczął nagrywać w wieku 22 lat, wcześniej zajmował się muzyką rockową nagrywając w wytwórni Mercury Records jako "Eddy Bell and the Bel-Aires".

W 1962 r. założył zespół "The Versatones", którego pierwszy album nosił nazwę "Polka Parade" i został wydany przez jego niezależną wytwórnię Bel-Aire Recordings z siedzibą w Chicago.

Prestiżową Nagrodę Grammy w kategorii utwory etniczne Eddie Blazonczyk otrzymał w 1986 r. za album "Another Polka Celebration". Zdobył też 13 nominacji do Grammy.

W 1998 r. Blazonczyka uhonorowano prestiżową nagrodą dziedzictwa narodowego - National Heritage Fellowship przyznawaną przez Narodową Fundację ds. Sztuki (National Endowment for the Arts). Odebrał ją z rąk ówczesnej Pierwszej Damy Ameryki Hillary Clinton.

Syn Blazonczyka podkreśla, że w utworach ojca słychać wpływy Podhala, ale także country i rock and rolla, które kochał.

"To pozwoliło mu stworzyć nowoczesny styl polki, którą znamy dzisiaj" - powiedział Blazonczyk Jr.

Zespół Eddiego Blazonczyka koncertował w całych Stanach Zjednoczonych i za granicą. Występował na największych festiwalach polonijnych w USA, w tym "Taste of Polonia" w Chicago.

Eddie Blazonczyk był także członkiem Galerii Sław Polki (Polka Hall of Fame) oraz Galerii Sław Nadawców (Broadcasters Hall of Fame). Wraz z żoną Chistine prowadził programy muzyczne w stacjach radiowych WCEV-AM i WPNA-AM.

oceń
2
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~Zbyszek [2012-06-17 14:27]

będąc często w Chicago bywałem w sklepiku przy S. Harlem 7208AV nabyłem wszystkie Jego i nie tylko Jego płyty winilowe , jako miłośnik tego typu nagrań miałem przyjemność rozmawiać telefonicznie z Panem Eddie cześć Jego Pamięci Zbyszek Sosnowiec

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź