szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

ORANGE MUSIC POLECA

XVIII Międzynarodowy Festiwal Jazzowy "Jazz w lesie"

2013-07-22

inf. pras./fot. mat. promo.

XVIII Międzynarodowy Festiwal Jazzowy "Jazz w lesie"
  A A A
 

Największa impreza jazzowa na Kaszubach odbędzie się jak zwykle w ostatni weekend lipca w Sulęczynie w otoczeniu hotelu „Leśny Dwór” w zabytkowym parku nad jeziorem Węgorzyno. Po raz 18. do tej niewielkiej kaszubskiej wsi zjadą setki fanów muzyki synkopowanej z całego kraju i Europy.

Tegoroczny festiwal ma wyjątkową, międzynarodową obsadę. W piątek na sulęczyńskiej estradzie zagrają trzy zespoły z udziałem muzyków z trzech kontynentów:
- Festiwal rozpocznie zespół Petera Weissa projektem CANTUS w skladzie w składzie: Hanka Rybka (Polska) - voc, Paula Oliveira (Portugal) - voc, Joao Moreira (Portugal) - trąbka, Wolfgang Schmidtke (Niemcy)- sax, arr., Benjamin Schaefer (Niemcy)- piano, Dieter Manderscheid (Niemcy)- bass, Peter Weiss (Niemcy) - perkusja. Muzycy w projekcie wykorzystują tradycyjne elementy muzyki krajów, które odwiedzają na swojej trasie koncertowej. Poprzez jazzowe interpretacje starym utworom nadają nową wartość. - W drugim koncercie usłyszymy European Jazz Ensamble w składzie: Tadeusz Jakubowski - saksofon, Damon Brown (Anglia) - trąbka, Grzegorz Nagórski - puzon, Paul Kirby (Szkocja) - piano, Martin Zenker (Niemcy) - bass, Adam Czerwiński - perkusja. Super grupa złożona z wybitnych artystów. Muzyka którą zagrają to jazz najwyższej próby, kompozycje i aranżacje poszczególnych członków zespołu. Całość głęboko osadzona w tradycji, jednocześnie na wskroś nowoczesna i twórcza.

- Na zakończenie piątkowego wieczoru na estradzie pojawi się amerykański gitarzysta i wokalista Mike Russell z koncertem BLACK HERRITAGE. Formacja, w której obok Mika Russella pojawi się znana czarnoskóra wokalistka Mfa Kera. Grają muzykę etniczną i afrykańską, z elementami bluesa, salsy, gospel, reggae, jazzu, funky czy rapu. Mfa Kera urodziła się na Madagaskarze jest Kreolką. Swoja karierę rozwijała wśród najlepszych, jak Mickey Barkey, John Lee Hooker czy Milton Buckner. W filmie "The Adventure Of Jazz" śpiewała w otoczeniu takich sław, jak Duke Ellington, Louis Armstrong i George Benson. Towarzyszyć im będą: Kwame Somertime (basista z Ghany), Joe Dicarlo (perkusista z Nowego Jorku) oraz gościnnie Andrzej Malcherek, gitarzysta zespołu Free Blues Band.

Po raz pierwszy w historii festiwalu w sobotnim programie zabraknie Jarka Śmietany, którego projekty były zawsze największymi wydarzeniami „Jazzu w lesie” przyciągając rzesze widzów i fanów jego talentu. Związani z nim od lat artyści postanowili wspólnie wystąpić w koncercie pod hasłem „Wieczór Jarka Śmietany”. Poprzedzi go występ młodego zespołu Damięcka & Licak Quartet w składzie Ilona Damięcka - fortepian, wokal; Tomasz Licak - saksofon; Martin Buhl Staunstrup - kontrabas; Rasmus Schmidt - perkusja. Potem na wiele godzin estradę opanują przyjaciele Jarka a wśród nich m.in. Hanna Banaszak, Karen Edwards, Bill Neal, Wojtek Karolak, Andrzej Olejniczak, Maciej Sikała, raperzy Bzyk i Guzik, zespół Ajagore, Piotr Wyleżoł, Adam Kowalewski, Marcin Lamch, Adam Czerwiński i inni.

Tradycyjnie też w sobotnie południe na estradzie przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbędzie się specjalna dziecięca odsłona festiwalu. W koncercie „Jazz dla dzieci”, który przyciąga rzesze najmłodszych słuchaczy wraz z ich rodzicami, dobierane są utwory oparte na grze skojarzeń i łączą już znane dzieciom pojęcia z nowymi, trudniejszymi słowami (funkcja edukacyjna). Takie skojarzenie "dorosłych" wieczornych koncertów z dziecięcą zabawą i edukacją niewątpliwie stanowi element wyróżniający festiwal "Jazz w lesie" od pozostałych wydarzeń artystycznych.

oceń
3
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!