szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

ORANGE MUSIC POLECA

XVI Wiosenne Koncerty Gitarowe

2013-03-14

inf. PAP/fot. mat. pras.

XVI Wiosenne Koncerty Gitarowe
  A A A
 

Koncert wirtuoza gitary Adriano Del Sal z Włoch zainauguruje w sobotę 16 marca XVI Wiosenne Koncerty Gitarowe w Szczecinie. Gwiazdą cyklu koncertów będzie francuski gitarzysta klasyczny i kompozytor Roland Dyens, który wystąpi 24 marca.

iosenne Koncerty Gitarowe to festiwal organizowany przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie od 1998 r. Głównym przesłaniem imprezy jest promocja gitary klasycznej, jako instrumentu koncertowego. Obok recitali solowych, szczecinianie mogą podziwiać brzmienie gitary w zespołach czy w zestawieniu z innymi instrumentami.

Na tegoroczny cykl składa się sześć koncertów. Zainauguruje je w najbliższą sobotę Adriano Del Sal, o którym krytycy mówią, że jest jednym z bardziej znaczących młodych wykonawców ostatnich lat. Artysta kilkunastokrotnie triumfował podczas włoskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. Występował podczas festiwali m.in. we Włoszech, Meksyku, Rosji i na Ukrainie.

W niedzielę 17 marca wystąpi Duo La Corda, które tworzą: Katsia Prakopchyk i Jan Skryhan, Białorusini mieszkający na stałe w Niemczech. Muzycy grają na instrumentach dawnych m.in. na mandolinie barokowej. Artyści prezentują szeroki repertuar utworów, od epoki baroku po utwory współczesne, grają kompozycje mistrzów takich, jak Antonio Vivaldi, Domenico Scarlatti czy Niccolo Paganini.

Także w niedzielę wystąpi polska grupa Viva Flamenco!, która jest czołowym w kraju zespołem grającym flamenco. Muzyka, jaką wykonują, to połączenie flamenco tradycyjnego ze współczesnym; muzycy inspirują się kulturą indyjską i arabską oraz jazzem.

Gwiazdą cyklu koncertów będzie Roland Dyens, który wystąpi 24 marca - jego recital zakończy koncerty gitarowe. Dyens jest francuskim gitarzystą klasycznym, kompozytorem i autorem aranżacji. W swojej twórczości wykorzystuje wiele elementów z muzyki folkowej i jazzu. Dyens zwykł otwierać swoje koncerty improwizacją, nigdy nie zdradza także, które utwory wykona podczas recitalu. Krytycy mówią, że przez umiejętność nawiązywania kontaktu ze słuchaczami, jest w czołówce najlepszych koncertujących gitarzystów świata.

W kilkunastoletniej historii festiwalu na estradach szczecińskiego zamku występowali tacy artyści jak Aniello Desideriom (Włochy), Zoran Dukić (Chorwacja), Ricardo Gallen (Hiszpania), Peter i Zoltan Katona (Węgry) oraz gitarzyści polscy, m.in. Janusz Strobel, Łukasz Kuropaczewski. Kilkakrotnie w programach koncertów znalazły się światowe prawykonania utworów m.in. Marka Pasiecznego, Artura Cieślaka i Janusza Stalmierskiego.

oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!