szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

ORANGE MUSIC POLECA

W Szwecji DJ-e samplują Chopina

2010-01-21

PAP/fot.PAP

W Szwecji DJ-e samplują Chopina
Logo dostawcy
  A A A
 

W Filharmonii Sztokholmskiej zainaugurowano w czwartek szwedzkie obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. W 2010 roku oprócz klasycznych koncertów fortepianowych Szwedzi będą mogli posłuchać muzyki kompozytora samplowanej przez DJ-ów czy obejrzeć interdyscyplinarne przedstawienie teatralne.

O Roku Chopinowskim szwedzcy melomani mogą dowiedzieć się z dużego banneru z podobizną Chopina, który właśnie zawisł przed wejściem do Filharmonii Sztokholmskiej. W foyer można obejrzeć wystawę fotografii o kompozytorze "Cienie nieśmiertelności", autorstwa polskiej artystki Basi Sokołowskiej.

Wielki jubileusz rozpoczęło w czwartek w Sztokholmie seminarium na temat twórczości kompozytora. Szwedzki pianista, profesor Królewskiej Akademii Muzycznej Staffan Scheja oraz dziennikarka Szwedzkiego Radia i muzykolog Boel Adler w dowcipny sposób opowiedzieli o różnych okresach życia Chopina, poszczególne utwory prezentując na żywo.

Na wieczór w filharmonii zaplanowano I Koncert Fortepianowy Chopina w wykonaniu polskiej pianistki Ewy Kupiec. Tego typu imprezy będą się odbywały w tym roku w różnych miastach Szwecji. Rocznica urodzin Fryderyka Chopina będzie obchodzona w Skandynawii również w mniej tradycyjny sposób. Instytut Polski w Sztokholmie, który jest partnerem i koordynatorem Roku Chopinowskiego w Szwecji, przygotował szereg nietypowych działań promujących dziedzictwo Chopina.

"Planujemy także wydarzenia odbiegające od standardów, takie jak np. koncert z polskimi i szwedzkimi DJ-ami samplującymi Chopina czy interdyscyplinarny spektakl +Klinika Fryderyk+ przygotowany przez grupę Poste Restante, który swoją premierę będzie miał w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i przeniesie się także do Sztokholmu" - mówi Katarzyna Tubylewicz, dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Nie zapomniano również o najmłodszych. Do szkół i bibliotek trafi przetłumaczona na język szwedzki książka "Mały Chopin" autorstwa Michała Rusinka, sekretarza noblistki Wisławy Szymborskiej. W Szwecji powołano komitet honorowy obchodów Roku Chopinowskiego, w którym zasiada m.in. szwedzka minister kultury Lena Adelsohn-Liljeroth.
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!