szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

płyty

recenzje

ORANGE MUSIC POLECA

W Sopocie rusza festiwal Top of the Top

2013-08-23

PAP/ fot. mat. promocyjne

W Sopocie rusza festiwal Top of the Top
Logo dostawcy
  A A A
 

Gwiazdy dekady lat 80. m.in. Rick Astley, Belinda Carlisle i zespół Opus wystąpią podczas rozpoczynającego się w piątek wieczorem, 23 sierpnia, w Operze Leśnej w Sopocie festiwalu TOP Of The TOP.

W drugim koncercie tego dnia, zatytułowanym tak jak festiwal "TOP Of The TOP", wystąpią wykonawcy z 11 krajów Europy. Gościem specjalnym będzie znany na całym świecie kanadyjski wokalista Matt Dusk. Koncert poprowadzi m.in. Davina Reeves, była Miss Nowego Jorku, a obecnie aktorka od kilku lat mieszkająca w Polsce.

W koncercie "Live Is Life", z przebojami z lat 80. ubiegłego wieku, wystąpią: z tytułową piosenką austriacka grupa Opus, Belinda Carlisle z USA znana z takich hitów jak "Heaven Is a Place on Earth" i "La Luna", angielski piosenkarz Rick Astley śpiewający m.in. "Never Gonna Give You Up" i Helena Vondrackova z Czech, którą polska publiczność zapamiętała z przeboju "Malovany dzbanku".

Swoje przeboje sprzed trzech dekad przypomną także Budka Suflera wraz z Izabelą Trojanowską i Felicjanem Andrzejczakem oraz Kobranocka i Lombard.

"To będzie koncert sentymentalny, ale nie zwykły, prosty kogel-mogel z mieszanką artystów polskich i zagranicznych. To będzie podróż w lata 80., w którym istniały dwa światy oddzielone żelazną kurtyną" - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Sopocie dyrektor artystyczny festiwalu TOP Of The TOP Marcin Perzyna.

Dodał, że festiwal TOP Of The TOP będzie retransmitowany do Albanii, Finlandii, Łotwy, Szwecji i na Ukrainę; bezpośrednią internetową transmisję przeprowadzi portal "Głos Rosji".

W piątkowym koncercie TOP Of The TOP, udział wezmą: Besa (Albania), Yannick Bovy (Belgia), Nabiha (Dania), Krista (Finlandia), Imany (Francja), Caro Emerald (Holandia), PeR (Łotwa), Rea Garvey (Niemcy), Peter Bic Project (Słowacja), Loreen (Szwecja) i Amy Macdonald (Wielka Brytania). Widzowie w głosowaniu sms-owym wybiorą największy przebój tego koncertu, a jego wykonawca otrzyma statuetkę Bursztynowego Słowika.

Besa (Albania) jest jedną z najpopularniejszych wokalistek w swojej ojczyźnie, Kosowie i Macedonii. W tym roku wraz z rumuńskim DJ LPP nagrała utwór "Burning", który obecnie jest wielkim hitem w Rumunii i Albanii i plasuje się na szczycie list przebojów w większości rozgłośni radiowych.

Niespełna 25-letni Belg Yannick Bovy z Belgii okrzyknięty został przez krytyków muzycznych "flamandzkim Michaelem Buble", Na swoim debiutanckim albumie "Better Man" śpiewa standardy jazzowe, ale też własne kompozycje.

Nabiha (Dania) łączy w swej twórczości w niepowtarzalny sposób rhythm&blues z reggae, rockiem, soulem i elektroniką. W jej żyłach płynie marokańsko-gambijsko-malijska krew.

Krista reprezentuje Finlandię w tegorocznym konkursie Eurowizji w piosence "Mery Me!". Piosenkarka wydała właśnie debiutancki album "Team Ding Dong!".

Imany (Francja) pochodzi z wielodzietnej rodziny afrykańskich emigrantów. Jej melancholijny głos przywodzi na pamięć Tracy Chapman i Billie Holiday. Jej płyta "Shape of a Broken Heart" zawiera 12 anglojęzycznych utworów, w których akustyczny folk przeplata się z soulem i bluesem.

Pochodząca z Holandii Caro Emerald zadebiutowała w 2010 r. albumem "Deleted Scenes From The Cutting Room Floor", z której pochodził hit "A Night Like This", krążek trafił na pierwsze miejsce listy sprzedaży w Holandii. Wkrótce potem płyta podbiła także inne kraje europejskie, sukces osiągnęła także w Polsce.

PeR czyli Please Exlplain the Rythm to łotewski zespół powstały w 2007 r.; jego wokalista jest autorem utworu "Mazajam Sirsninam", będącego hymnem największej charytatywnej imprezy sportowej na Łotwie "Nike Riga Run".

Rea Garvey (Niemcy) pochodzi z Irlandii, a obecnie mieszka w Berlinie. Dużą popularność zdobył jako wokalista grupy Reamonn, z którą wylansował m.in. hit "Supergirl". Uznanie przyniosły mu także współpraca z takimi artystami jak Nelly Furtado, Mary J. Blige i ATB.

Peter Bic Project (Słowacja) jest jedynym zespołem, któremu ostatnio udało się przebić poza granice Słowacji i Czech i odnieść muzyczny sukces. Ich singiel "Hey Now" jest grany w rozgłośniach radiowych w takich krajach jak Chorwacja, Węgry, Słowenia, Austria, Dania, Szwecja, a także w Polsce.

29-letnia Loreen (wł. Lorine Zineb Noka Talhaoui) ze Szwecji ma pochodzenie marokańsko-berberyjskie. Zwyciężyła w 2012 r. w Konkursie Piosenki Eurowizja w Baku piosenką "Euphoria".

Amy Macdonald (Wielka Brytania) zyskała międzynarodową popularność mając 18 lat, kiedy jej debiutancki album "This Is The Life" i pochodzący z niego singiel o tym samym tytule, podbiły europejskie listy przebojów.

W sobotę, w drugim dniu festiwalu, na scenie Opery Leśnej odbędzie się wielki urodzinowy koncert z okazji piątej rocznicy powstania serwisu muzycznego Muzodajnia.pl. Wśród wykonawców zagranicznych wystąpią: DJ Bobo (Szwajcaria), Sharon Doorson (Holandia), Arash (Szwecja), a także dwie formacje z Ukrainy - Stereolizza i Kamaliya. Polskę reprezentować będą: Sylwia Grzeszczak, Rafał Brzozowski, zespoły Bracia i Pectus, Margaret, Liber, Blue Cafe, Red Lips, Beata Fesser, Urszula oraz Honorata "Honey" Skarbek.

Mini recitale wykonają zwycięzcy muzycznego show "Tylko muzyka. Must be the musi" - zespoły Enej i LemON. Gościem specjalnym koncertu będzie Edyta Górniak.

Dwudniowa impreza muzyczna to kontynuacja odbywającego się przez kilkadziesiąt lat festiwalu piosenki w sopockiej Operze Leśniej, organizowanego przez Telewizję Polską. Pierwsza edycja TOP Of The TOP odbyła się w 2012 r. po trzech latach przerwy; ostatni festiwal w 2009 r. przygotowywała telewizja TVN.

oceń
2
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!