szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

płyty

ORANGE MUSIC POLECA

Logo dostawcy
  A A A
 

Trzy nowe gwiazdy - zespołu 2 plus 1, Anny Jantar i zespołu Zakopower - odsłonięto w piątek w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu. W sumie w opolskiej Alei są już 34 gwiazdy znanych polskich artystów.

Deszcz, tradycyjnie padający w Opolu podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, nie wystraszył widzów, którzy tłumnie stawili się w piątek na opolskim Rynku na odsłonięcie trzech kolejnych gwiazd w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki.

Punktualnie o 12.00 odsłonięta została gwiazda z brązu zespołu 2 plus 1 wmurowana w deptak przed opolskim Ratuszem. W uroczystości udział wzięli Cezary Szlązak, saksofonista i wokalista zespołu 2 plus 1, oraz Liliana Chyłek i Erwin Kruk, dzieci Janusza Kruka, gitarzysty, który założył grupę w roku 1971.

"Miałam łzy w oczach, bo w tym roku mija 20. rocznica śmierci mojego taty. Ta gwiazda to piękne podsumowanie jego twórczości - piosenek, które do dziś zna i śpiewa wielu ludzi" - powiedziała PAP Liliana Chyłek.

Cezary Szlązak opowiedział natomiast podczas wręczania anegdotę, którą usłyszał wiele lat temu od uczestniczki jednego z koncertów w Opolu. "Ta pani opowiedziała, że gdy z mężem dostali mieszkanie w Opolu to postanowili je pomalować - nawiązując do słów naszej piosenki - na żółto i na niebiesko" - wspominał Szlązak.

Wzruszenia podczas odsłonięcia gwiazdy Anny Jantar, która wylansowała takie przeboje jak "Tyle słońca w całym mieście" i "Nic nie może wiecznie trwać", nie kryła córka artystki Natalia Kukulska. "To szczególne, że odsłaniam gwiazdę mojej mamy akurat w Dniu Dziecka" - powiedziała.

Późnym popołudniem gwiazdę odsłonił też zespół Zakopower. "W 2005 roku, kiedy pierwszy raz wystąpiliśmy w Opolu, nie marzyłem, że będziemy tu mieli taką pamiątkę" - zaznaczył wokalista grupy Sebastian Karpiel-Bułecka.

Odsłonięciu wszystkich trzech gwiazd towarzyszyły występy Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej, który od pięciu lat przygotowuje oprawę muzyczną uroczystości związanych z Aleją Gwiazd Polskiej Piosenki. "Przygotowaliśmy po kilka aranżacji największych przebojów artystów, którzy odsłaniali swoje gwiazdy. Prace nad piątkowym repertuarem trwały przez miesiąc i odbywały się codziennie" - powiedziała PAP dyrygentka chóru Ludmiła Wocial-Zawadzka.

Ceremonie odsłonięcia gwiazd odbyły się w dniu rozpoczęcia 49. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Festiwal zainaugurował koncert "Szalone lata 60!", na którym wystąpili m.in. Ewa Farna, zespół Enej i Kamil Bednarek. W piątkowym programie festiwalu zaplanowano też koncerty "Kora, Trójka i Debiuty - 30. urodziny Listy Przebojów" oraz "KULTowePRZEBOJE", którego gwiazdą będzie zespół Kult.

W sobotę odbędzie się koncert "SuperPremiery", w których o główną nagrodę powalczą Monika Kuszyńska, Janusz Radek, Łukasz Zagrobelny, Jula i Bracia. O "SuperJedynki" również w sobotę rywalizować będą Sebastian Karpiel-Bułecka i Krzysztof Kiljański oraz zespoły Blue Cafe i Gienek Loska Band. Na koniec sobotniego wieczoru odbędzie się kabareton - "Kabaret-Tym i SuperTeam".

Organizatorem piątkowego i sobotniego wieczoru festiwalowego jest TVP. Niedzielne koncerty w Opolu przygotowało miasto Opole. W programie nostalgiczny koncert "Życia mała garść" poświęcony twórczości Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego. Wystąpią m.in. Kasia Groniec, Czesław Mozil, Ania Rusowicz i Paulina Przybysz.

Drugim wydarzeniem niedzielnego wieczoru będzie koncert z okazji 30. urodzin zespołu T.Love. Wystąpią Kora, John Porter i Artur Rojek. Koncert T.Love poprowadzi dziennikarz radiowej Trójki Piotr Metz.

oceń
1
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~Jaś [2012-06-04 10:10]

A najlepszego polskiego zespołu tamtych czasów Breakout nie ma bo oni nie żydzi.

odpowiedz