szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

ORANGE MUSIC POLECA

Trwa Ósma Jazzowa Jesień w Bielsku Białej

2010-11-16

inf. prasowa/ fot. mat promocyjne, Andrzej Tyszko

Trwa Ósma Jazzowa Jesień w Bielsku Białej
  A A A
 

Bielsko-Biała, malownicze górskie miasto, ósmy rok gości największe gwiazdy światowego jazzu. Jazzowa Jesień 2010 odbywa się pod znakiem integracji: różnych gatunków muzycznych i stylów jazzu, różnych tradycji i pochodzenia artystów poszukujących własnych sposobów wyrażenia bogactwa i różnorodności świata poprzez jazz.

Festiwal będzie także okazją do spotkań muzyków, którzy przez wiele lat mijali się w swoich wędrówkach dookoła globu. W Bielsku będą mogli uścisnąć sobie ręce a nawet stanąć razem na scenie Bielskiego Centrum Kultury.

W dniach 23 - 28 listopada odbędzie się druga część festiwalu. Wszystkie koncerty odbywają się w Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury, w Bielsku Białej, przy ul. Słowackiego 27.

Tegoroczną Jazzową Jesień otworzył 2 listopada występ legendarnej grupy Oregon. Zespół obchodzi w tym roku czterdziestoletnią rocznicę istnienia, co muzycy uznali za doskonałą okazję, by ruszyć na urodzinową trasę i grać koncerty na całej kuli ziemskiej, m.in. w Bielsku-Białej.

23 listopada odbędzie się koncert tradycyjnego jazzu dixieland, który Tomasz Stańko dedykuje patronowi Jazzowej Jesieni, Prezydentowi Bielska-Białej, Jackowi Krywultowi. Występ niesamowitej szwedzkiej multiinstrumentalistki, piosenkarki i tancerki, Gunhild Carling z rodzinnym zespołem, będzie wyjątkową okazją, by na własne uszy i oczy doświadczyć spektaklu, jakim jest każdy występ Carlingów.

25 listopada zagra saksofonista Chris Potter ze swoim projektem Underground - muzycznym wehikułem, który dostarcza słuchaczom tony swobodnego jazzu, nie stroniącego od zapożyczeń i cytatów z popu czy rocka.

26 listopada odbędą się dwa koncerty. W pierwszej części wieczoru wystąpi włoski zaklinacz trąbki, Paolo Fresu, ze swoim Devil Quartet - formacją, której muzyka rozpościera się między subtelną melodią trąbki a mocą perkusji, gitary i basu. Natomiast koncert: New Quartet Lee Konitza z Minsarah, ukaże nam nową twarz mistrza cool. Ten gigant jazzu, pozostaje jednym z niewielu żyjących oryginalnych twórców sceny jazzowej w latach 50. Dziś jest mistrzem świata altowego saksofonu, gra muzykę nowoczesną, eksperymentalną i free, a energii twórczej może pozazdrościć mu niejeden młody artysta!

W sobotę, 27 listopada, jako pierwszy wystąpi legenda afrykańskiego jazzu: Abdullah Ibrahim z kolejnym wcieleniem Ekaya - zespołu, instytucji i muzycznego azylu dla afrykańskiego ducha jazzu. Przez niemal 30 lat swojego istnienia projekt Ekaya - dosłownie: rodzinny kraj, dom - zachowuje to, co w nim najlepsze i najbardziej uniwersalne, wzbogacając brzmienie o nowe akcenty. W drugiej części wieczoru Tomasz Stańko przedstawi swój nowy projekt. Ze składu, z którym od niedawna eksperymentuje wyłaniają się coraz wyraźniejsze kształty. Znane kompozycje w nowych aranżacjach, ale także zupełnie nowe utwory zabrzmią po raz pierwszy oficjalnie pod szyldem Projekt Bielsko-Biała.

Jazzową Jesień zamknie w niedzielę 28 listopada koncert kwintetu Manu Katché, francuskiego perkusisty afrykańskiego pochodzenia. Znany przede wszystkim z licznych kolaboracji z najjaśniejszymi gwiazdami popu, jako kompozytor i autor piosenek, Katché realizuje się w formach bliższych jazzowi. Dlatego w Bielsku usłyszymy materiał z jego trzeciego autorskiego albumu Third Round, wydanego w marcu tego roku.

Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy fotografii:
Andrzeja Wasylewskiego - POLSKI JAZZ '1958 w fotografiach studenta łódzkiej Szkoły Filmowej oraz Rafała Nowaka - My Friend Jazz.

Autorką oprawy wizualnej jest Joanna Stańko.
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!