szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

płyty

ORANGE MUSIC POLECA

Logo dostawcy
  A A A
 

Piosenkarz i kompozytor Seweryn Krajewski, autor muzyki do takich przebojów jak "Anna Maria", "Nie zadzieraj nosa" czy "Dozwolone do lat 18" został odznaczony przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego złotym medalem Gloria Artis - poinformowało we wtorek na swej stronie internetowej ministerstwo kultury.

Seweryn Krajewski komponował swoją muzykę do tekstów m.in. Agnieszki Osieckiej, Magdy Czapińskiej, Jacka Cygana. Jest kompozytorem znanych piosenek: "Czekasz na tę jedną chwilę", "Kiedy mnie już nie będzie", "Uciekaj moje serce", "Baw mnie", "Ciągle pada", "Płoną góry, płoną lasy", "Nie spoczniemy", "Remedium". "Nie wierzę w siedzenie i układanie piosenek. U mnie to tak nie działa. Jeśli kiedykolwiek starałem się coś wymyślić, nie ujrzało to światła dziennego. Od razu można wyczuć, że taka piosenka jest słaba. Pomysł przychodzi znienacka, to jest bodziec, siła, której nikt nie określił" - mówił w jednym z wywiadów Krajewski.

Już podczas nauki w liceum muzycznym w Gdańsku grał na gitarze i śpiewał w zespołach "Błękitni" i "Złote Struny" oraz w grupie "Pięciolinie", dla którego także komponował. Przez kilka miesięcy grał na gitarze basowej w "Czerwono - Czarnych", z którymi dokonał pierwszych nagrań radiowych i płytowych. Od 3 stycznia 1965 roku, kiedy do formacji dołączył Krzysztof Klenczon i Jerzy Kossela grupa przekształciła się w "Czerwone Gitary" - zespół bił rekordy popularności w latach 60. i 70. Krajewski komponował też dla filmu i teatru. To właśnie z komponowanych przez niego ścieżek dźwiękowych pochodziły przeboje: "Uciekaj moje serce" (piosenka zainspirowana muzyką do serialu telewizyjnego "Jan Serce"), "Baw mnie" (film fabularny "Och, Karol") albo "Czekasz na tę jedną chwilę" (z filmu Marka Piwowskiego "Uprowadzenie Agaty").

Jest kompozytorem musicalu "Gwałtu, co się dzieje" wg Aleksandra Fredry (reżyseria: Lech Komarnicki); muzyki filmowej; ballady do filmu "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy" (reż. J. Rzeszewski, M. Jahoda); muzyki do spektakli teatralnych: "Motyle są wolne", "Wesołych świąt", "Najświętsza świętość" oraz "Wojna i pokój". Pisał piosenki dla m.in. Haliny Frąckowiak, Edyty Geppert, Ireny Jarockiej, Jerzego Połomskiego, Łucji Prus, Maryli Rodowicz, Urszuli Sipińskiej, Zdzisławy Sośnickiej, Mieczysława Szcześniaka, Magdy Umer. W 1997 r. Krajewski rozstał się z "Czerwonymi Gitarami" i prowadzi indywidualną działalność artystyczną.

W tym roku powrócił z pierwszą od lat solową płytą "Jak tam jest", na którym znalazło się 11 utworów. Słowa utworów napisał Andrzej Piaseczny. W 2010 i 2011 r. Seweryn Krajewski otrzymał statuetkę Fryderyka dla najlepszego kompozytora.
oceń
13
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +1 [1]
~bg [2011-06-22 08:26]

Gratulacje :-) Już dawno się należało !!!

odpowiedz