szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

płyty

ORANGE MUSIC POLECA

Ryszard Rynkowski na jedynym koncercie w Warszawie

2011-08-31

inf. Makroconcert/fot. mat. promo.

Ryszard Rynkowski na jedynym koncercie w Warszawie
  A A A
 

23 października w warszawskiej Sali Kongresowej wystąpi Ryszard Rynkowski. Zaprezentuje publiczności swoje największe przeboje w odświeżonych aranżacjach.

Jeden z najpopularniejszych piosenkarzy w Polsce, kompozytor i pianista, obdarzony znakomitym, mocnym głosem. Dzięki takim przebojom jak Dziewczyny lubią brąz, Życie jest nowelą, Wypijmy za błędy, czy Szczęśliwej drogi już czas jego kolejne albumy w ekspresowym tempie pokrywają się złotem i platyną. Wielokrotny laureat opolskich festiwali, zdobywca Superjedynek, odznaczony przez najbardziej szczerą publiczność – dzieci – Orderem Uśmiechu. Nawet sam Joe Cocker, do którego jest z resztą często porównywany, nie mógł sobie odmówić wspólnego z nim występu. Po prostu – Ten typ tak ma - że od kilku dekad nie traci na popularności.

Swoją przygodę z muzyką zaczął od nauki gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej, potem zaczął studia na Wydziale Wychowania Muzycznego WSP w Olsztynie, gdzie zadebiutował z zespołem El. W 1973 roku przeniósł się do stolicy, gdzie nawiązał współpracę z Operetką Warszawską i na jej potrzeby skomponował swoje pierwsze utwory. W latach 1977 – 78 był pianistą grupy Gramine, po czym dołączył do Victoria Singers, którego wokalistą był Grzegorz Markowski. Po jego odejściu Rynkowski zajął miejsce front mana, a grupa zmieniła nazwę na Vox. Wtedy właśnie napisał piosenkę Bananowy Song, która stała się najpopularniejszym przebojem grupy. W 1987 roku artysta postawił na karierę solową i w zaskakującym tempie zyskiwał na popularności. W 1989 roku został zwycięzcą festiwalu w Opolu, dzięki piosence Wypijmy za błędy, która stała się wielkim hitem. Nagrody za pierwsze miejsca na tym festiwalu otrzymywał jeszcze trzykrotnie. W 1991 roku Rynkowski wydał płytę Szczęśliwej drogi już czas, która stała się bestsellerem na polskim rynku muzycznym, a sam artysta osiągnął prawdziwie gwiazdorski status. Kolejnym niezapomnianym przebojem stał się utwór Życie jest nowelą, nagrany we współpracy z Jackiem Cyganem, na potrzeby serialu Klan. W 2000 roku na rynku ukazuje się album Dary losu, z którego wiele piosenek, jeszcze przed wydaniem płyty, było już hitami, a sam krążek pokrywa się złotem po zaledwie miesiącu obecności na sklepowych półkach. Ten rekord pobił album Ten typ tak ma, który złoty był już po dwóch tygodniach.

Zadowolenie w życiu osobistym zostało dopełnione wydaną w 2009 roku sentymentalną płytą Zachwyt, za którą, jak w przypadku większości poprzednich płyt, odpowiedzialny jest duet Rynkowski – Cygan. Album jest opowieścią o zmianach, jakie zaszły w życiu Rynkowskiego w ciągu kilku lat. W maju 2011 roku artysta postanowił odświeżyć swoje ulubione utwory i do sprzedaży trafiła płyta zatytułowana po prostu Ryszard Rynkowski. Znalazły się na niej takie hity jak: Bananowy Song, Rycz mała rycz, Urodziny, czy A gdyby tak – jedna z najważniejszych dla artysty piosenek z okresu Voxu, w nowych aranżacjach. Dodatkowo można na niej znaleźć osobiste interpretacje Rynkowskiego utworów Nie pytaj o Polskę Grzegorza Ciechowskiego i Imagine Johna Lennona.
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!