szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

płyty

recenzje

ORANGE MUSIC POLECA

Logo dostawcy
  A A A
 

Wykonanie monumentalnej "Pasji wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego zainaugurowało w piątek 51. Bydgoski Festiwal Muzyczny "Klasyka i jazz". Na tegoroczną edycję złoży się osiemnaście koncertów w Bydgoszczy, Toruniu i Chełmnie.

Jak podkreślają organizatorzy, wybór "Pasji według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego na inaugurację nie był przypadkowy, gdyż w ten sposób uczczono 80 rocznicę urodzin kompozytora, który chętnie i często gościł w przeszłości w bydgoskiej filharmonii. Utwór wykonała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Antoniego Wita, połączone zespoły chóralne (Chór Filharmonii Narodowej i Warszawski Chór Chłopięcy) oraz soliści - Christiane Libor, Jarosław Bręk i Stephan Klemm. Recytacje powierzono Danielowi Olbrychskiemu.

"Z racji 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego, ale także Henryka Mikołaja Góreckiego oraz 100 rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, to dzieła tych właśnie wybitnych kompozytorów, mistrzów batuty i ambasadorów polskiej muzyki na świecie, zajęły poczesne miejsce w kalendarium festiwalowym. W bieżącym roku swoje 60-lecie świętuje także Filharmonia Pomorska" - podkreśliła Mariola Grochowina z bydgoskiej filharmonii.

Wśród festiwalowych gwiazd są w tym roku m.in. wirtuoz skrzypiec Nigel Kennedy (na zdj.), pianista jazzowy Adam Makowicz, dyrygenci Antoni Wit, Wojciech Rajski i Kazimierz Kord, a także Polska Filharmonia Kameralna i zespół Kwadrofonik.

W kolejnych dniach festiwalu zaplanowano m.in. recitale Adama Makowicza w Bydgoszczy i Toruniu oraz wykonanie utworów Igora Strawińskiego, Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego. Zabrzmi także muzyka siedemnastowiecznego polskiego kompozytora Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, która zostanie wykonana w kościele Wniebowzięcia w Chełmnie, mieście z którym kompozytor był związany przez kilka lat.

Festiwal zakończy 4 października "Requiem" Giuseppe Verdiego w wykonaniu filharmoników bydgoskich i chóru Opery Nova oraz solistów: Joanny Woś (sopran), Anny Lubańskiej (alt) Nikolaya Dorozhkina (bas) i Pawła Izdebskiego. Dyrygować będzie Kazimierz Kord.

Bydgoski Festiwal Muzyczny jest jedną z najstarszych cyklicznych imprez tego rodzaju w Polsce.

oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!