szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

płyty

ORANGE MUSIC POLECA

Przeżyli to sami – jeszcze raz

2007-12-19

Informacja prasowa

  A A A
 

15 grudnia 2007r. w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach, odbył się koncert poznańskiej grupy Lombard, zatytułowany „Lombard w hołdzie Solidarności - drogi do wolności”.Godzina 19.00, pełna sala – paradoksalnie sala, którą w przeszłości wypełniali członkowie partii podczas wszelakich spotkań. Zanim rozpoczął się koncert głos zabrał Stanisław Płatek tłumacząc, między innymi, dlaczego wybór padł na Lombard – „syn mi pokazał w internecie urywek Drogi do Wolności, wzruszył mnie już ten kawałek spektaklu, nie zastanawiałem się długo…”

Idą Pancry na Wujek – ten utwór i zdjęcia z pacyfikacji kopalni wyświetlone na multimediach (6 plazm, 3 ekrany 3x4 metry) rozpoczęły koncert. Następnie cała sala odśpiewała hymn Polski, jak się okazało nie była to pierwsza i ostatnia sytuacja podczas koncertu, gdy cała sala poderwała się do wspólnego śpiewu. Pierwszy zabrzmiał Stan Gotowości, następnie scenariusz przewidział utwory; Kto mi zapłaci za łzy, Diamentowa kula, Śmierć dyskotece i kończący wątek komunizmu Ostatni taniec oraz Droga pani z telewizji. W trakcie tych utworów publiczność zaniemówiła – oczywiście poza gromkimi oklaskami, jednak obraz i muzyka oddziaływały tak mocno, że większość ludzi w milczeniu wspominała tamte czasy, wykazując okrzykami aprobatę do haseł zawartych w utworach. Następnie Lombard przypomniał, że są jeszcze kraje walczące o demokrację – utwór Dwa słowa, dwa światy pokazał to dobitnie, porównanie zdjęć komunizmu polskiego i teraźniejszych z Białorusi było wystarczającym symbolem. Jednak apogeum i wybuch emocji nastąpiły podczas utworów Road to freedom i I say stop. Te utwory zespołu przedstawiają motyw wiary, walki między wyznawcami poszczególnych religii, terroryzm. Te kompozycje w korelacji z obrazem – wystarczy wymienić film i zdjęcia z udziałem Jana Pawła II, wiernych spowodowały fale łez na sali. Dopełnieniem i przedłużeniem dla tych emocji okazał się utwór Feel’s like angel – utwór ilustrowały zdjęciami dzieci, z którymi w ramach pomocy spotkał się zespół. Zapowiedzią wspólnej zabawy stał się utwór Moja edukacja, natomiast wielką zabawą i tysiącem zapalonych zapalniczek skończył się koncert w postaci Szklanej pogody i Przeżyj to sam – zresztą dwa razy – zespół bisował po ceremonii wręczenia mu nagród. Podczas koncertu zespół zarejestrował materiał, który zostanie wydany w postaci DVD.

Koncert był częścią obchodów 26 rocznicy tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w kopalni Wujek w Katowicach, gdzie od strzałów plutonu specjalnego w walce o wolność zginęło dziewięciu górników, a dwudziestu dwóch odniosło poważne rany postrzałowe. Wśród widzów znalazło się wielu znakomitych gości, m.in.: rodziny zamordowanych górników, Przewodniczący NSZZ Solidarność – Janusz Śniadek, Przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko- Dąbrowskiej Solidarności – Piotr Duda, muzyk Jerzy Grunwald, przedstawiciele Urzędu Miasta Katowice, Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego oraz Dyrekcja KWK Wujek.
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!