szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

ORANGE MUSIC POLECA

Powstaje musical o Andersie Breiviku

2013-03-25

PAP/fot. AFP

Powstaje musical o Andersie Breiviku
Logo dostawcy
  A A A
 

Szkocki pisarz Daniel Greig i reżyser Ramin Gray poinformowali, że pracują nad musicalem "Wydarzenia", opartym na motywie zbrodni popełnionej przez Norwega Andersa Breivika, który w lipcu 2011 r. zabił 77 osób i odsiaduje wyrok 21 lat więzienia.

Partyturę napisał John Brown.

Jak pisze tygodnik "Observer", inscenizacja stawia sobie za cel zbadanie granic ludzkiego współczucia. Plany zakładają wystawienie jej latem w teatrze Traverse, a następnie w londyńskim Young Vic.

Główną postacią musicalu jest kobieta, która stara się ustosunkować do skutków masowego zabójstwa podyktowanego względami politycznymi i rasowymi.

Breivik nie wystąpi w musicalu z imienia i nazwiska, a sama akcja nie będzie umieszczona w Norwegii, lecz w Szkocji. Autor rozmawiał w Norwegii z rodzinami osób, które straciły bliskich i wraz z Gray'em szczegółowo badał przebieg zbrodni. Porównywał też wydarzenia z Norwegii z terrorystycznymi zamachami z 11 września 2001 r. w Nowym Jorku.

Z ręki Breivika na wyspie Utoya zginęło 69 osób, w większości nastolatków, a kilka godzin wcześniej 8 osób w wyniku przeprowadzonego przez niego zamachu bombowego w Oslo.

Cytowany przez "Observera" Greig przyznał, że niektórzy z jego norweskich rozmówców nie uważali planowanej inscenizacji za dobry pomysł. "Nie jestem pewien, czy przyznajemy Breivikowi zwycięstwo ignorując go, czy też usiłując go zrozumieć. Jest to dylemat, z którym chcę się zmierzyć" - zaznaczył Greig.

oceń
0
4
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +1 [1]
~pola [2013-03-25 14:58]

Świat zgłupiał, zapomnieć o takim potworze na zawsze, a nie tworzyć musicall na jego temat. Co twórcy chcą przekazać ludziom?!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~wowo [2013-03-25 14:51]

Breivik będzie jeszcze bardziej dumny z makabrycznej zbrodni . Chora demokracja pozwala na takie szaleńcze pomysły.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~rty [2013-03-25 14:17]

liczę na to ,że jakiś świr wykastruje tych kretynów

odpowiedz

Ocena: +5 [5]
~Heca [2013-03-25 13:19]

Czy ci ludzie OSZALELI? Musical o takiej tragedii? Świat się kończy!

odpowiedz