szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

płyty

recenzje

ORANGE MUSIC POLECA

Polska odpadła w półfinale Eurowizji

2009-05-14

PAP/ fot. AFP

Polska odpadła w półfinale Eurowizji
Logo dostawcy
  A A A
 

Do sobotniego finału 54. Konkursu Piosenki Eurowizji Moskwa 2009 zakwalifikowało się podczas czwartkowego koncertu półfinałowego kolejnych 10 artystów, m.in. z Litwy, Norwegii i Danii. Zabrakło wśród nich polskiej reprezentantki Lidii Kopani.


Udział w finale konkursu zapewnili sobie: AySel z Azerbejdżanu ("Always"), Igor Cukrov z Chorwacji ("Lijepa Tena"), Svetlana Loboda z Ukrainy ("Be my Valentine! (Anti-crisis Girl)"), Sasha Son z Litwy ("Love"), Kejsi Tola z Albanii ("Carry Me In Your Dreams"), Nelly Ciobanu z Mołdawii ("Hora Din Moldova"), Niels Brinck z Danii ("Believe Again"), Urban Symphony z Estonii ("Randajad"), Alexander Rybak z Norwegii ("Fairytale") i Sakis Rouvas z Grecji ("This Is Our Night").

Podczas czwartkowego koncertu wystąpili także reprezentanci: Słowenii, Holandii, Łotwy, Węgier, Serbii, Cypru, Irlandii, Słowacji oraz przedstawicielka naszego kraju Lidia Kopania z piosenką "I Don't Wanna Leave".

Podczas pierwszego koncertu półfinałowego we wtorek do finału zakwalifikowali się: Hadise z Turcji ("Dum Tek Tek"), Malena Ernman ze Szwecji ("La Voix"), Noa i Mira Awad z Izraela ("There Must Be Another Way"), Flor-de-lis z Portugalii ("Todas As Ruas Do Amor"), Chiara z Malty ("What If We"), Waldo's People z Finlandii ("Lose Control"), Regina z Bośni i Hercegowiny ("Bistra Voda"), Elena z Rumunii ("The Balkan Girls"), Inga i Anush z Armenii ("Jan Jan") i Yohanna z Islandii ("Is It True?").

Miejsce w finale w Moskwie mają już zapewnione: zeszłoroczny zwycięzca - Rosja (Anastazja Prichodźko z piosenką "Mamo"), a także członkowie Europejskiej Unii Nadawców (EBU) - organizatora konkursu: Niemcy (Alex Swings Oscar Sings! z piosenką "Miss Kiss Kiss Bang"), Hiszpania (Soraya z piosenką "La Noche Es Para Mi (The Night Is For Me)"), Francja (Patricia Kaas z utworem "Et S'il Fallait Le Faire") i Wielka Brytania (Jade Ewen z piosenką "It's My Time"). W finale zmierzą się reprezentanci 25 krajów.

Spośród uczestników półfinałów widzowie z każdego kraju biorącego udział w konkursie Eurowizji wybrali za pośrednictwem SMS-ów i telefonicznie dziewięciu, którzy weszli do finału. Regulamin konkursu nie dopuszczał głosowania na wykonawcę z ojczystego kraju. Dodatkowo z każdego półfinału swojego faworyta, przyznając mu tzw. "dziką kartę", wybrało specjalnie powołane jury.

W oczekiwaniu na wyniki widzowie obejrzeli w czwartek pokaz tradycyjnych tańców ludowych, m.in. rosyjskich i greckich.

Począwszy od tego roku w finale Eurowizji wprowadzono nowy system głosowania obejmujący punktację jurorów ze wszystkich krajów członkowskich. Udział głosów telewidzów w finale wyniesie 50 proc. Taki system ma zredukować skutki politycznego głosowania, w którym sprzyjające sobie państwa nagradzały punktami reprezentantów swoich politycznych sojuszników.

Konkurs Piosenki Eurowizji to impreza, w której udział biorą stacje telewizyjne zjednoczone w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Polska pierwszy raz wzięła udział w konkursie w 1994 roku. Wówczas też nasz kraj odniósł największy sukces. Edyta Górniak z piosenką "To nie ja" zajęła drugie miejsce. W ubiegłym roku Polskę reprezentowała Isis Gee, która w finale zajęła przedostatnie, 24. miejsce.

oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~M.. [2009-05-15 14:25]

a Ja głosowałam na Polske
i sms-y wcale nie doszły w wyznaczonym czasie głosowania, a uważam, że półfinał i tak był polityczny - finał kraje byłego ZSRR Piosenki, które usłyszymy w finale niestety mają więcej wspólnego z kiczem.....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~maga164 [2009-05-18 12:37]

zgadzam się
Też wolałabym żeby wysłali kogoś kto zaśpiewa po polsku, w końcu najwyższe miejsce jakie zajęliśmy było wtedy kiedy była piosenka śpiewana po polsku. Ja nawet z zasady głosuję tylko na tych co śpiewają w ojczystym języku.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~maga164 [2009-05-18 12:23]

estonia
Mnie się najbardziej podobała piosenka Estonii, nie wiem czemu notatka o niej nie wspomina

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~mangorita [2009-05-17 17:03]

chrzanić tę EUROWIZJE
na co nam to? Przez tyle lat mają na w głębokim poważaniu , a my pchamy tam naszych artystów.Przecież Lidia Kopania przebija ich wszystkich talentem,urodą .To z zazdrości nie była w finale.Ja bym ten festiwal chętnie zbojkotowała , ale co tam ja............

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~sella [2009-05-17 16:45]

DODA na Eurovizje !
Przynajmniej umie się sprzedać i byłby show a nie stanie na scenie jak pień...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~NCk [2009-05-15 16:05]

Olać Eurowizję, nie same ruskie śpiewają
I niech sami słuchają! My nie musimy sluchać wypociń eurowizyjnych. Tandeta, kto to kupi? No kto? Gwiazd z tego chłamu nie będzie. A my lepiej nie startujmy, szkoda wykonawcow. Nie mamy złej muzyki, ale sąsiadów paskudnych. Wieki miną nim wyzwolą się z ruskich okow. Myślmy pozytywnie, oni nie zachwycili, nie powalili na kolana....

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~solo [2009-05-15 15:11]

może do tego kiczu wysłać kiczowatą Dodę
ciekawe przeżycie

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~hehe [2009-05-15 15:07]

Doda, Doda ,Doda

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
moscow09 [2009-05-15 12:56]

Europa chce utworu z polski po polsku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Czytając wasze niektóre komenrtarze to dopiero jest cyrk ,,kto lubi polske?-jak by nikt tej polski nielubił to czemu wygraliśmy eurowizje ,tylko że taneczną, w tym festiwalu siedze od paru lat i jak się wysyła 2x pod rząd podobną piosenke to z gory wiadomo ze bedzie porażka.Lidia naprawde zaśpiewała super do niej pretensji niemozna mieć , pretensje trzeba mieć do tvp , do profesjonalnego jury ktorzy do polskich preselekcji ,wybieraja wiekszosc najgorszych utworow i widzow.Rozmawiając z Rosjanami i dziwią się czemu co rok wysyłamy utwory w jezyku ang,Europa i takze rosja chce usłyszyć piosenke z polski po polsku ,chyba ze my zapomnielismy swojego jezyka.Na koniec prosba do wielkiego i profesjonalnego jury z tvp ,wiecej piosenek po polsku w nastepnych preselekcjach

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~hehe [2009-05-15 15:06]

Wysłać
Dodę, męskie jury już byłoby nasze.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Nat [2009-05-15 14:44]

...
Dla mnie to jest chore, żeby piosenka na eurowizje była w innym języku niż ojczysty. Co z tego, że tak jest "nowocześnie". Bardzo dobrze,że sie nie dostaliśmy. Jestem za tym, żeby każdy kraj wykonywał piosenkę we własnym ojczystym języku!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Nat [2009-05-15 14:43]

...
Dla mnie to jest chore, żeby piosenka na eurowizje była w innym języku niż ojczysty. Co z tego, że tak jest "nowocześnie". Bardzo dobrze,że sie nie dostaliśmy. Jestem za tym, żeby każdy kraj wykonywał piosenkę we własnym ojczystym języku!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~wick [2009-05-15 14:43]

Bezguście i głuchota
Tak, jak nie wymagamy od siebie i współrodaków efektywnej pracy materialnej, taki sam stosunek mamy do tego,co się nazywa sztuką, a w istocie kicz i tandeta.Wokalistyka w polskim wydaniu - to kociokwik albo rozpaczliwy krzyk,które nazywa się to śpiewem, ozdabiając je wyrazami zachwytu tak ze strony publiczności, ktorej wystarczy pokazać palec uniesionej dłoni, by wyła z zachwytu, jak i managerów różnej maści koncertów, w tym rownież tzw. kabaretów, będących siedliskiem wygłupów i szmiry.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~irga [2009-05-15 13:58]

Szkoda gadać
a co to my juz nie mamy swojego języka ,skoro reprezentowała Polskę to trzeba było śpiewać po polsku. KOCHAM CIĘ POLSKO ! a nie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~gość [2009-05-15 14:28]

Lidia i tak była super
bardzo dobrze zaśpiewała, nic nie można jej zarzucić...szkoda że odpadła, ale to jednak polityka...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Agnieszka [2009-05-15 14:19]

Uuu, co za strata, hehe. Ta cała Eurowizja to kompletna porażka!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~nicto [2009-05-15 14:17]

trzeba było
Trzeba było tam wysłac Maryle Rodowicz . Napewno by przebiła wszystkich uczestników .I rzecz najwazniejsza jest rozpoznawalna i lubiana.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~raoaba [2009-05-15 14:17]

Żenada
... żenujący utwór, czy ci którzy wystawiają takie utwory nie nauczyli się od innych jak to się robi???

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~mot [2009-05-15 14:16]

Po zeszłorocznych przekrętach
Powinniśmy czasowo zrezygnować z tego polityczno-geograficznego konkursu. Nie mającego wiele wspólnego ze śpiewaniem. Wiele krajów już zrezygnowało. A tak nas nikt nie będzie szanował. Piosenkarze z Polski zawsze będą odpadać.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~nicto [2009-05-15 14:15]

trzeba było
Trzeba było tam wysłac Maryle Rodowicz . Napewno by przebiła wszystkich uczestników .I jedno rzecz jest rozpoznawalna i lubiana.

odpowiedz