szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

ORANGE MUSIC POLECA

Philharmonia Orchestra i Esa-Pekka Salonen na koncercie w Warszawie

2013-03-13

inf. PAP/fot. oficjalna strona Philharmonia Orchestra

Philharmonia Orchestra i Esa-Pekka Salonen na koncercie w Warszawie
  A A A
 

Fiński dyrygent Esa-Pekka Salonen, wielki autorytet w dziedzinie muzyki współczesnej, poprowadzi w środę w Warszawie londyńską Philharmonia Orchestra. Na koncercie w Filharmonii Narodowej zostaną wykonane utwory patrona 2013 r. Witolda Lutosławskiego.

W programie środowego koncertu w Warszawie znalazły się "Muzyka żałobna", Koncert wiolonczelowy i IV Symfonia Lutosławskiego oraz suita "Moja matka gęś" Maurice'a Ravela. Partię solową w Koncercie wiolonczelowym wykona norweski wiolonczelista Truls Mork. Koncert upamiętni 100. rocznicę urodzin Lutosławskiego.

Salonen, który w Warszawie wystąpi po raz pierwszy, był uczniem, wielbicielem i przyjacielem Lutosławskiego. Dyrygent włączył się w obchody Roku Lutosławskiego, patronując m.in. cyklowi koncertów pt. "Woven Words" (ang. "słowa utkane"). W jego ramach Salonen wraz z londyńską Philharmonia Orchestra, którą obecnie kieruje, prezentuje na świecie twórczość jednego z najwybitniejszych przedstawicieli muzyki współczesnej na świecie.

Lutosławski napisał IV Symfonię, która w środę zostanie zaprezentowana w Warszawie, na zamówienie Los Angeles Philharmonic Orchestra i jej szefa Salonena. Orkiestra pod dyrekcją kompozytora zaprezentowała po raz pierwszy zamówioną kompozycję w 1993 r. w Los Angeles. Fiński dyrygent sprawował funkcję dyrektora muzycznego zespołu w latach 1992-2009.

Kariera Salonena jest ściśle związana z twórczością Lutosławskiego. Dyrygent debiutował z Los Angeles Philharmonic Orchestra w 1984 r. wykonując po raz pierwszy III Symfonię Lutosławskiego. Nagranie tego utworu przyniosło Salonenowi Nagrodę Grammy, Cecilia Prize, Koussevitzky Award oraz Gramophone Award dla najlepszego nagrania muzyki współczesnej.

Obecnie Salonen sprawuje funkcję honorowego dyrygenta orkiestry Los Angeles Philharmonic. Wspólnie z nią zarejestrował wszystkie cztery symfonie Lutosławskiego, które ukazały się w Polsce nakładem wytwórni Sony w lutym br.

Cykl "Woven Words" promujący muzykę Lutosławskiego został zainaugurowany koncertem w Londynie z udziałem pianisty Krystiana Zimmermana, który zagrał dedykowany mu przez kompozytora Koncert fortepianowy. W ramach cyklu Salonen będzie prezentować muzykę kompozytora z Philharmonia Orchestra także w Tokio, Madrycie, Wiedniu i Berlinie.

W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Lutosławskiego w kraju i za granicą zaplanowano ponad sto imprez muzycznych.

Twórczość Lutosławskiego zostanie zaprezentowana na scenach w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Szwajcarii, Hiszpanii, Japonii, Singapurze, Finlandii, Norwegii, Monako i Chinach.

oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!