szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

płyty

recenzje

ORANGE MUSIC POLECA

Odnaleziono archiwalne dokumenty z jarocińskich festiwali z lat 80.

2011-02-09

inf.pras.Miasto Jarocin/fot.mat.pras.

Odnaleziono archiwalne dokumenty z jarocińskich festiwali z lat 80.
  A A A
 

Kilkanaście kartonów, zawierających dokumenty z jarocińskich festiwali z lat 80. i początku 90. zostało odnalezionych w Jarocinie. Przez ponad 25 lat leżały zakurzone w magazynie Jarocińskiego Ośrodka Kultury.

Najcenniejsze znaleziska to teczki z tekstami zespołów występujących w roku 1984 (m. in. T.Love, Siekiera, Madame, Made in Poland, Izrael, Moskwa) z pieczęciami Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk (UKPiW), czyli organu cenzury. W niektórych przypadkach cenzorzy dokonywali ingerencji w tekst. Tak się stało chociażby z piosenką "Wychowanie" zespołu T.Love, gdzie pracownik UPWiW wykreślił refren „Ojczyznę kochać trzeba i szanować/ Nie deptać flagi i nie pluć na godło/ Trzeba też w coś wierzyć i ufać/ Ojczyznę kochać i nie pluć na godło”. Jak dziś wspominają zarówno organizator Jarocin ‘84 Walter Chełstowski, jak lider kapeli Muniek Staszczyk, zespół nie przejął się uwagami cenzora i na wieczornym koncercie piosenka została wykonana w pełnej wersji tekstowej. Podobnie odbywało się w przypadku innych wykonawców, którzy raczej nie respektowali ograniczeń narzucanych przez pracowników organu cenzury.

W teczkach znajdują się też teksty zespołów, które nie stały się legendami „Jarocina” ani polskiej muzyki rockowej. Ich twórczość nie została nigdy zarejestrowana i wydana. Kapele przestawały istnieć po festiwalu, ale ich twórczości stanowi dziś znaczący wkład w polską muzykę rockową.

Znaleziony dokumenty znajdą się w zbiorach powstającego Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie - instytucji, których celem jest zbieranie, archiwizowanie, badanie i udostępnianie dzieł związanych z polską muzyką rockową. Niewykluczone, że odnalezione teksty, zwłaszcza zapomnianych zespołów, zostaną wydane w najbliższych latach w formie książkowej. Projekt Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~wojtalski [2011-02-10 09:18]

lata 80-te to moja mlodosc
a tu sie okazuje, ze teraz to mateiral archiwalny... ciut smutne...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź