szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

płyty

ORANGE MUSIC POLECA

Neurasja wydaje pierwszy krążek

2011-09-27

inf. pras./fot. Unzipped Fly

Neurasja wydaje pierwszy krążek
  A A A
 

8 października trafi do sklepów debiut płytowy grupy Neurasja. Asja, wokalistka wspierania przez przyjaciół - gitarzystę Karola Czajkowskiego, basistę Wojtka Traczyka i perkusistę Huberta Zemlera, w oryginalnym projekcie.

Neurasja gra w klasycznym, rockowym składzie - wokal, gitara, bas i perkusja, delikatnie przyprawionym odrobiną elektroniki. Jesiennie melancholijne melodie w wyjątkowym brzmieniu, łączącym brudny, narkotyczny feeling, z krystalicznym głosem Asji. T-Bone Burnett spotyka Krystynę Konarską, Grizzly Bear spotyka Mirę Kubasińską, Tajfuny spotykają Beth Gibbons. Całość została zmiksowana i zgrana przez Mikołaja Bugajaka, na analogowym sprzęcie ze złotych czasów. Płyta współfinansowana przez Departament Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Asja to urodzona w Warszawie, dysponująca niezwykłym głosem wokalistka i autorka tekstów. Karol Czajkowski, gitarzysta i producent, pasjonat muzyczny. Wspólnie stworzyli jedyny w swoim rodzaju repertuar, w którym znaleźć można emocje bluesa, akcenty folkowo-etniczne i rockowy pazur. Napisali utwory piękne i smutne, a przy tym wyjątkowe i oryginalne, zaprawione słowiańską melancholią. Od momentu kiedy dołączyli do nich przyjaciele - sekcja Wojtek Traczyk i Hubert Zemler, ich piosenki nabrały punkowej zadziorności i surowego, alternatywnego brzmienia.

Zaczynali swoją drogę artystyczną w formacji Alamut, penetrując rejony muzyki świata. Jednak ich twórczość zawsze była daleka od sztampowego odtwarzania folkloru innych regionów. Cechowała ją oryginalność i osobisty, emocjonalny charakter, inspirowała ludyczna transowość i free jazz. Wraz z kolejnymi zmianami w składzie zespołu, szli w stronę improwizacji, free i teatru dźwięku. Po latach tamtych doświadczeń, zapragnęli wrócić do elektrycznych instrumentów i tworząc formy piosenkowe, połączyć w nich swoje równoległe fascynacje - brytyjskim triphopem, amerykańskim bluesem czy polskim big beatem. I choć piosenkom tym bliżej do muzyki nowoczesnej, została jednak w ich graniu część poprzednich doświadczeń - improwizacji, etnicznych harmonii oraz, szczególnie widocznego na koncertach, specyficznego klimatu, który z każdym kolejnym dźwiękiem wciąga w niezwykłą, baśniową opowieść. O muzyce Neurasji trudno powiedzieć jako o muzyce konkretnego nurtu. To oryginalna, zmierzająca w kierunku rockowej alternatywy twórczość, na którą składają się przede wszystkim piosenki - smutne, kobiece, z tekstami w języku polskim. Brzmieniowo osadzone w latach 60/70, są jedynie pretekstem do otwartej na eksperyment i improwizację formuły muzykowania, w której ważny jest każdy dźwięk i napięcie zbudowane pomiędzy muzykami. Piosenki Neurasji czerpią niekiedy melodykę, skale i podziały rytmiczne z muzyki ludowej. Jednak pierwiastki etniczne są tu jedną z wielu inspiracji, obok czarnego bluesa, rocka, psychodelii czy minimal music.

Na koncertach, utwory długie, narkotyczne, mieszają się z formami krótkimi - piosenkowymi. Transowa sekcja z mocnym, masywnym basem, jazzująco-bluesowa gitara, wibrafon dodający teatralno-psychodelicznego klimatu i przeszywający głos wokalistki - niezwykle sugestywny i emocjonalny, budują bajkowy świat.

oceń
2
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!