szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

ORANGE MUSIC POLECA

Koncert TSA w sopckim Klubie Scena

2013-10-04

inf. pras./fot. Marcin Bąkiewicz (WP)

Koncert TSA w sopckim Klubie Scena
  A A A
 

Zapraszamy na wyjątkowy koncert polskiej grupy rockowej TSA, który odbędzie się 11 października w Klubie Scena w Sopocie. W roli supportu wystąpią formacje Jaguar i Pozan.

Zespół TSA powstał w 1979 roku w Opolu. Dwa lata później, jeszcze jako instrumentalny kwartet, TSA (Marek Kapłon, Stefan Machel, Janusz Niekrasz, Andrzej Nowak) z miażdżącą przewagą wygrało w Festiwal w Jarocinie by zaraz potem, na „Pop Session” zadebiutować z Markiem Piekarczykiem w składzie.

Lata 1981 - 1983 to okres niezaprzeczalnego prymatu TSA na polskim rynku - grali wtedy po kilkaset koncertów rocznie, wywołując prawdziwą histerię. W okresie tym sprzedano setki tysięcy egzemplarzy ich płyt, które weszły do kanonu polskiej muzyki rockowej.

W kolejnych latach TSA nadal prowadziło ożywioną działalność koncertową, występując również zagranicą - Francja, Benelux, Niemcy, Czechosłowacja, Związek Radziecki. W tym czasie na Zachodzie ukazały się dwie ich płyty - „Spunk” i „Heavy Metal World”.

W latach 1987 - 1989 zespół występował w rock-operze „Jesus Christ Superstar” w której główną rolę zagrał Marek Piekarczyk (Teatr Muzyczny w Gdyni) a następnie zawiesił działalność. Po roku pojawiły dwie nowe formacje: TSA i TSA Evolution, które wkrótce przestały istnieć. Później TSA kilkakrotnie powracało w różnych składach ale żaden nie przetrwał próby czasu.

5 maja 2001 roku TSA zagrało znowu w klasycznym, składzie - Marek Kapłon (perkusja), Stefan Machel (gitara), Janusz Niekrasz (bass), Andrzej Nowak (gitara), Marek Piekarczyk (śpiew). W kilka tygodni później kwintet oficjalnie ogłosił wznowienie działalność i od tego momentu systematycznie odzyskuje pozycję sprzed lat. W kwietniu 2004 roku wydany został ich zupełnie nowy album „Proceder”, który okazał się jedną z najlepiej sprzedających się płyt rockowych w Polsce. Nieco później po raz pierwszy na kompaktach ukazały się ich legendarne już albumy - „TSA - czerwony”, „Rock’n’Roll”, „Spunk”, obie wersje „Heavy Metal World” oraz CD „1981” zawierający nagrania koncertowe z radiowych archiwów. Na ryknku dostępne jest także DVD z archiwaliami z lat 80-tych - m.in. słynny koncert w Teatrze STU.

Od powrotu na scenę w oryginalnym składzie zespół TSA wystąpił na ponad 130 koncertach w kraju a także w sąsiednich Czechach oraz za oceanem w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. "List XX" na szczycie Rockowej Listy Przebojów Programu I Polskiego Radia, "Proceder" - płytą roku, a TSA - zespołem nr 2 - w plebiscycie magazynu "Teraz Rock", nominacja do Fryderyka 2005 i Paszportu Polityki, wznowienie klasycznych albumów oraz udział w festiwalach Top Trendy i Jarocin 2005 - to tylko niektóre dowody na to, że TSA znowu należy do czołówki polskiej sceny muzycznej.

Obecny skład zespołu:
Marek Piekarczyk − śpiew (1981-1989, 1991-1992, 1998-1999, od 2001)
Andrzej Nowak − gitara (1979-1983, 1987-1989, 1991-1992, 1998-1999, od 2001)
Stefan Machel − gitara, wokal wspierający (1980-1989, od 2001)
Janusz Niekrasz − gitara basowa, wokal wspierający (1980-1989, od 2001)
Marek Kapłon − perkusja (1980, 1981-1983, od 2001)

Zespół Jaguar pochodzi z Trójmiasta. Grają heavy metal. Jaguar powstał w 1983 roku z inicjatywy Dariusza Grzechnika, który grał i gra na perkusji, a kiedyś także śpiewał.

Pierwszy występ publiczny zespół dał na przeglądzie zespołów rockowych wybrzeża w Domu Kultury „Gedanus”, gdzie zdobyli drugie miejsce. Wygrana dała im opiekę domu kultury i umożliwiła zarejestrowanie taśmy zgłoszeniowej na konkurs w Jarocinie.Grupa dostała się do koncertu kwalifikacyjnego na Jarocinie 84, gdzie udany występ pozwolił jej wystąpić w półfinale na dużej scenie Festiwalu. Przeszli do finału,wzbudzając zachwyt publiczności.

Podczas trwania Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie zostali zaproszeni do wspólnego koncertu promocyjnego z TSA w Teatrze Letnim. Grali też na takich imprezach jak: Metalmania; Rok bez Maku; Koncert czystych Serc (zorganizowany przez Marka Kotańskiego), oraz na Święcie Młodości.

W lipcu 2012 Jaguar znów ruszył w nowym składzie. Grają stary i nowy materiał.

Skład zespołu:
Darek Grzechnik - perkusja
Jurek Rębisz - gitara
Janusz Michalak - gitara, teksty, kompozycje
Darek Wiśniewski - bas
Mariusz Juriewicz - wokal

Więcej o wydarzeniu: 11.10 - TSA

obrazek

oceń
1
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!