szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

płyty

recenzje

ORANGE MUSIC POLECA

Kayah zwiastuje "Transoriental Orchestra"

2013-10-18

megafon.pl/fot. ONS

Kayah zwiastuje "Transoriental Orchestra"
  A A A
 

5 listopada ukaże się nowy album Kayah. W sieci pojawiły się już trzy zwiastuny zapowiadające wydawnictwo "Transoriental Orchestra".

Impulsem do rozpoczęcia pracy nad materiałem utrzymanym w stylistyce world music okazało się zaproszenie Kayah na festiwal Warszawa Singera. Specjalnie na potrzeby tego jednego koncertu powstał niezwykły projekt - Transoriental Orchestra. Kayah do współpracy zaprosiła Atanasa Valkova, kompozytora filmowego i producenta muzycznego. W zasobach zaangażowanego do pomocy wielonarodowego zespołu znalazły się niespotykane instrumenty, takie jak: cymbały, santur, oud, saz, lutnie, flety, piszczałki i wiele innych. Na płycie znalazły się pieśni żydowskie z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu. Ta różnorodność geograficzna ma oczywiście odzwierciedlenie w muzyce, w której słychać brzmienia bałkańskie, perskie, słowiańskie, afrykańskie no i oczywiście żydowskie. To także różne języki, z jakimi musiała zmierzyć się Kayah - śpiewa po hebrajsku, w jidysz, ladino i arabsku.

Poznawanie nowych miejsc było wpisane w powstawanie "Transoriental Orchestra" i jak sama artystka podkreśla było dla niej ogromną inspiracją przy pracy nad nowym materiałem.

Na oficjalnym profilu na Facebooku wokalistki znaleźć można trzy wideo-zapowiedzi. Najnowsza z nich to "El Eliyahu". - Ta piękna pieśń śpiewana podczas Hawdali, na zakończenie Szabatu, ma nakłonić proroka Eljasza do ponownego pojawienia się wśród ludzi - tłumaczy Kayah. - Dzięki temu nastaną czasy mesjańskie, kiedy życie będzie wiecznym Szabatem. Pieśń jest nie tylko zaproszeniem proroka, ale także modlitwą łączącą każdego śpiewającego z Bogiem. Kiedy ją wykonuję, staje się moją modlitwą i za każdym razem przeżywam ją bardzo głęboko.

Poprzednie dzieło Kayah to nagrane z Renatą Przemyk "Panienki z temperamentem" z listopada 2010 roku.

oceń
0
1
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!