szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

płyty

recenzje

ORANGE MUSIC POLECA

Kayah na Festiwalu Singera

2012-07-14

PAP / fot. AKPA

Kayah na Festiwalu Singera
Logo dostawcy
  A A A
 

Specjalnie przygotowane piosenki inspirowane tradycyjną muzyką oraz pieśniami żydowskimi i sefardyjskimi znajdą się w repertuarze koncertu, z jakim Kayah wystąpi podczas "Warszawy Singera". Wokalistce będą towarzyszyć muzycy z Polski, Ukrainy i Iranu.

Kayah, wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, będzie jedną z gwiazd IX Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Do współpracy Kayah zaprosiła Atanasa Valkova, polsko-bułgarskiego kompozytora filmowego i producenta muzycznego. Jest on laureatem wielu wyróżnień m.in. pierwszej nagrody na 7th Berlinale Score Competition za muzykę do filmu "La Sangre Brota" oraz nominacji do European Talent Award w Soundtrack_Cologne 7.0, jednego z najważniejszych europejskich festiwali dla młodych kompozytorów.

Valkov, jako kierownik muzyczny projektu we współpracy z Kayah, zaprosił do zespołu znanych instrumentalistów oraz solistów pochodzenia polskiego, ukraińskiego i irańskiego, nadając projektowi charakter multikulturowości. Powstała specjalnie na festiwal formacja wystąpi pod nazwą Transoriental Orchestra.

Jak podkreślają organizatorzy, będzie to "nowa synergia" słowiańskich, bałkańskich i perskich brzmień w połączeniu z mieszanką oryginalnych improwizacji etno-jazzowych, elektroniki oraz muzyki filmowej. Muzycy słyną z gry na nietypowych instrumentach takich jak santur (indyjski instrument strunowy), oud (lutnia arabska) czy saz (bałkańska lutnia o bardzo długim gryfie). W skład zespołu wszedł również akordeonista Marcin Wyrostek.

W nowym projekcie przygotowanym specjalnie na Festiwal Warszawa Singera Kayah & Transoriental Orchestra wykonają piosenki inspirowane tradycyjną muzyką oraz pieśniami żydowskimi i sefardyjskimi, z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu. Na koncercie przejawiać się będą reminiscencje muzyczne najbardziej znanych pieśni w nowoczesnych koncertowych aranżacjach.

Na tegorocznym festiwalu wystąpią również m.in. wybitny amerykański wokalista Joshua Nelson, noszący miano księcia muzyki gospel, światowej sławy kantorzy Alberto Mizrahi, Benzion Miller i Yaakov Lemmer z towarzyszeniem Chóru Sifthey Noham z Jerozolimy oraz legendarny nowojorski klezmer Frank London z zespołem Klezmatics.

Tegoroczny IX Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", którego organizatorem jest Fundacja Shalom we współpracy z Teatrem Żydowskim, odbędzie się między 25 sierpnia a 2 września, jak co roku w rejonie pl. Grzybowskiego i ul. Próżnej, w kafejkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych - wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych oraz innych atrakcji.

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym festiwalu "Warszawa Singera".

oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!