szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

ORANGE MUSIC POLECA

Hardcore Punk Fest w Gdyni

2010-06-28

inf.pras., wu/fot.mat.pras.

Hardcore Punk Fest w Gdyni
  A A A
 

W dniach 9 i 10-go lipca, w gdyńskim Klubie Muzycznym "Ucho", odbędzie się szósta już edycja DIY Hardcore Punk Festu. W imprezie tradycyjnie weźmie udział kilkanaście zespołow z Polski i zagranicy. Jak zwykle reprezentować one będą pod względem stylistycznym szerokie spektrum muzyki hardcore punk.

Zgodnie z nazwą imprezy, wszystkie zespoły łączyć będzie przywiązanie do etyki "Do It Yourself", stojącej w opozycji do "artystów" zabiegających o względy dużych wytwórni płytowych, agencji koncertowych czy "profesjonalnych" mediów muzycznych.

Do największych atrakcji tegorocznej edycji DIY Festu z pewnością należą specjalnie nań przylatujące brytyjskie formacje Subhumans (na zdjęciu) i Doom. Ten pierwszy zespół jest jedną z największych, niekwestionowanych legend punk rocka. Założony 30 lat temu, słynie z doskonałych płyt (wydawanych głównie w prowadzonej przez wokalistę grupy Dicka Lucasa niezależnej wytwórni Bluurg) i takichże koncertów. Co istotne, w przeciwieństwie do wielu innych "zasłużonych" zespołów punkowych, Subhumans na deskach "Ucha" pojawi się w swym klasycznym składzie.

Zupełnie inną odmianę punk rocka, niż grający melodyjnie Subhumans, tworzy pochodząca z Bradford formacja Doom. Zespół ten jest uznawany za klasyka crust punka - muzyki utrzymanej w bardzo szybkim tempie, której jednym z prekursorów była m.in. grupa Discharge. Powstały w latach 80-tych Doom, który szybko stał się formacją prawdziwie kultową (jego logo widnieje na kurtkach i koszulkach tysięcy punków na całym świecie), zawiesił kilka lat temu swoją działalność. Reaktywował się dopiero w tym roku, a jego występ w Gdyni będzie od tego czasu dopiero czwartym, po udziale w tak prestiżowych festiwalach jak Scumfest, Punk Illegal i Hellfest. Kolejni zagraniczni goście, którzy pojawią się w "Uchu" to rosyjski Distress, niemieckie Instinct Of Survival i Family Man oraz Juggling Jugulars z Finlandii.

Formacja z Sankt Petersburga zaprezentuje rasowy, surowy d-beat: muzykę, w której echa klasycznych dokonań Discharge mieszają się z elementami charakterystycznymi dla skandynawskiej sceny hardcore. Distress to zespół, który znany jest doskonale nie tylko w Rosji ale także w całej Europie a szczególnie w Skandynawii, w której Rosjanie koncertują szczególnie często. Instinct Of Survival jest z kolei jednym z czołowych na świecie przedstawicieli zmetalizowanej postaci crust punka. Dowodem na to jest doskonale przyjęty album "North Of Nowhere", jak i liczne zaproszenia na czołowe niezależne festiwale hardcore punk (w tym roku m.in. Grind The Nazi Scum i Obscene Extreme, gdzie zresztą wystąpią też Doom i grający w lipcu w Gdyni Victims).
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~X [2013-09-06 02:07]

Podziemny Punk na W.P. Jestem zaskoczony. Jest nawet Crust Punk. Nieźle. Lepiej wam to wychodzi niż dla Gazeta.pl. Tam zdarza im się wciskać czytelnikom mocny (również taki z wpływami Metalu) Punk jako Metal.

odpowiedz