szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

płyty

recenzje

ORANGE MUSIC POLECA

Godspeed You! Black Emperor i Skalpel na OFF-ie

2013-03-19

megafon.pl/fot. Isound Labels

Godspeed You! Black Emperor i Skalpel na OFF-ie
  A A A
 

Kanadyjska formacja Godspeed You! Black Emperor zasila skład tegorocznego Off Festiwalu. Udział w imprezie potwierdzili ponadto Skalpel, Goat, Girls Against Boys, Mykki Blanco i The Haxan Cloak.

Godspeed You! Black Emperor to jedna z najważniejszych gitarowych grup ostatnich dwóch dekad, choć niewiele o nich wiadomo. Pochodzący z Montrealu nonet (tak jest, dziewięciu muzyków) powstał w 1994 roku. Pojawia się i znika, kiedy chce, nikomu się nie tłumaczy, funkcjonuje kompletnie poza show biznesem, nawet tym alternatywnym. Po dłuższej przerwie wrócili na scenę dwa lata temu, w roli kuratorów All Tomorrow's Parties, a w 2012 roku zaskoczyli wszystkich nowym albumem, znakomitym "Allelujah! Don't Bend! Ascend!". Koncerty postrockowego kolektywu to niesamowite doświadczenie - pogrążonym w cieniu antygwiazdorom towarzyszą sugestywne wizuale.

Skalpel tworzą Igor Pudło i Marcin Cichy. Didżejsko-producencki duet z Wrocławia, który za sprawą płyt wydawanych w kultowym labelu Ninja Tune potwierdził, że można być stąd i obywatelem wielkiego świata równocześnie oraz że nowoczesną elektronikę można budować w oparciu o oldskulowe i stylowe brzmienie polskiej szkoły jazzowej. Znakomicie radzą sobie również solo, ale cieszymy się, że wracają w duecie i że znów zagrają na OFF Festivalu i z tej okazji szykują wyjątkowy spektakl audiowizualny. - Zarówno my jak i nasi fani bardzo dobrze wspominamy występ na pierwszym OFF-ie w Mysłowicach i cieszymy się, że nasz pełnowymiarowy powrót odbędzie się właśnie na tym festiwalu - czytamy w oświadczeniu przygotowanym przez zespół. - Koncert będzie miał charakter przekrojowy. Zagramy materiał z obydwu płyt, część muzyki z Sacrum Profanum, jak i premierowe kompozycje.

Girls Against Boys to weterani amerykańskiej sceny noiserockowej, wywodzący się ze środowiska waszyngtońskich hardcore'owców (przez jakiś czas nawet dzielili perkusistę z Fugazi), obecnie rezydujący w Nowym Jorku. Mniej w ich muzyce harcore'owego parcia do przodu, więcej przestrzeni i potęgi, generowanej przez dwa ryczące głośno basy. Dawno nie nagrali nowej płyty - "You Can't Fight What You Can't See" to rzecz sprzed ponad dekady - i rzadko koncertują, więc tym bardziej warto skorzystać z okazji, by zobaczyć legendę w akcji.

Goat to zamaskowani Szwedzi z wioski za kołem podbiegunowym. Autorzy płyty "World Music", która pojawiła się znikąd i niespodziewanie wdarła na zestawienia najlepszych albumów 2012 roku. Zawiera pozornie chaotyczną, ale w gruncie rzeczy bardzo oryginalną i przemyślaną mieszankę kraut rocka, afrobeatu i podbitej elektroniką psychodelii, ze złotych czasów rave'u rodem. Dziennikarz brytyjskiego serwisu "The Quietus" twierdzi natomiast, że Goat to po prostu "voo doo, pieprzone voo doo!"

Naprawdę nazywa się Michael David Quattlebaum Jr., a Mykki Blanco to jego kobieca strona i zarazem pseudonim artystyczny. Mykki Blanco jest czołowym przedstawicielem nowojorskiej sceny queer-rapowej, zjawiska nowego i niezwykłego w zdominowanym przez kult macho hip-hopie. Ale kwestie genderowe to jedno, a muzyka drugie - a ten Amerykanin jest naprawdę znakomity. Mikstape "Cosmic Angel: The Illuminati Prince/ss", idealny soundtrack do szalonych, miejskich nocy, zgarnął znakomite recenzje i już upatruje się w nim zjawiska tej miary, co A$AP Rocky czy Das Racist.

Cmentarne snuje i kościelne chóry, rzecz dla miłośników horrorów - oto The Haxan Cloak brytyjska nadzieja mrocznego ambientu i okolic. Kilka wydanych własnym sumptem EP-ek, debiutancki album dla Aurora Borealis i wydany w ubiegłym roku jednoutworowy album "?The Men Parted The Sea To Devour The Water" to dotychczasowy dorobek 26-letniego londyńczyka Bobby'ego Krlica. Prawdziwa uczta dla masochistów wielbiących Shackletona, Lustmorda czy Demdike Stare.

Festiwal odbędzie się w dniach od 2 do 4 sierpnia w Dolnie Trzech Stawów w Katowicach. Wcześniej udział potwierdzili My Bloody Valentine, Deerhunter, Jens Lekman, Metz, Merchandise, Laurel Halo, The Walkmen, AlunaGeorge, Thee Oh Sees, The Pop Group, Blondes, Super Girl & Romantic Boys, tr?s.b oraz Bisz/B.O.K Band.

Bilety dostępne w OFF Sklepie na oficjalnej stronie internetowej festiwalu oraz w sieciach Ticketpro.pl, eBilet.pl i salonach Empik, a także zagranicą - w seetickets.com i festicket.com.

Ceny:
- trzydniowe karnety z polem namiotowym: 190 zł
- trzydniowe karnety bez pola: 150 zł
- czterodniowe karnety z polem namiotowym: 210 zł
- czterodniowe karnety bez pola: 170 zł (karnety czterodniowe kończą się, ostatnie sztuki dostępne w sieci eBilet.pl).
- bilety na tegoroczny OFF Club (dostępne tylko w OFF Sklepie) - dla posiadaczy karnetów na OFF Festival 2013 specjalna cena - 30 zł, dla pozostałych - 40 zł.

oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!