szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

ORANGE MUSIC POLECA

Festiwal Młodych Talentów już w lipcu

2012-05-31

PAP/fot.- Oficjalna strona festiwalu

Festiwal Młodych Talentów już w lipcu
Logo dostawcy
  A A A
 

Około 250 zespołów i solistów zgłosiło się do konkursu Festiwalu Młodych Talentów. Zwycięzcy wystąpią na jednej scenie z gwiazdami polskiej muzyki pop z okazji 50-lecia festiwalu - poinformował w czwartek organizator imprezy, Szczecińska Agencja Artystyczna.

Festiwal nawiązuje do muzycznego Festiwalu Młodych Talentów organizowanego w Szczecinie w latach 60.

Wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska powiedział, że podczas pierwszego i drugiego festiwalu w latach 60. pokazało się wielu artystów, którzy później zdobyli popularność. Współczesne edycje są "(...) powrotem do tamtych czasów, ale w zupełnie nowej odsłonie. Kilka lat temu Polskie Radio Szczecin reaktywowało Festiwal Młodych Talentów. On się cały czas fantastycznie rozwija. (...) Ten festiwal w gronie młodych wykonawców ma swoją markę, wiedzą że Szczecin jest miastem, gdzie mają szanse się pokazać szerokiej publiczności".

Soska dodał, że festiwal to jedna odsłona, drugą jest gala związana z 50-leciem Festiwalu Młodych Talentów. Dla młodych wykonawców będzie to okazja zaprezentowania się przed dużą publicznością.

"Bardzo ważne dla nas jest pielęgnowanie ważnej dla szczecinian tradycji" - podkreślił Soska. "Wokół Festiwalu Młodych Talentów i tego, co się działo 50 lat temu, tworzy się legenda, jeden z mitów założycielskich naszego miasta. (...) Jeśli sobie uświadomimy, jak duże było to wtedy wydarzenie i ile tysięcy młodych ludzi brało udział w eliminacjach do konkursu w całym kraju, to okazuje się, że skala przebija wszystkie współczesne muzyczne konkursy talentów w telewizjach" - przekonywał.

Spośród zgłoszonych zespołów i solistów jury wybierze 15 zespołów, ich przesłuchania odbędą się w sobotę 7 lipca. Tego samego dnia spośród nich wybranych zostanie 3 wykonawców, którzy wystąpią na jubileuszowej gali 9 lipca.

Uczestnicy festiwalu walczyć będą o nagrody pieniężne, dla zwycięzcy konkursu przewidziano nagrodę w wysokości 12 tys. zł, za zajęcie drugiego miejsca - 5 tys. zł, a trzeciego - 3 tys. zł.

Trzech zwycięzców wystąpi na jubileuszowej gali m.in. obok Czerwono-Czarnych, Haliny Frąckowiak, Wojciecha Kordy i Maryli Rodowicz, którzy zaśpiewają utwory z repertuaru laureatów Festiwalu Młodych Talentów.

Szczeciński Festiwal Młodych Talentów wylansował takie gwiazdy jak Czesław Niemen, Karin Stanek, Helena Majdaniec, Niebiesko-Czarni, Wojciech Gąssowski, Krzysztof Klenczon, Mira Kubasińska, Tadeusz Nalepa, Zdzisława Sośnicka i Halina Frąckowiak.

Pierwszy festiwal odbył się w 1962 r., drugi i zarazem ostatni w 1963 r. W 2007 roku festiwal powrócił pod nazwą Festiwal Młodych Talentów GRAMY, zainicjowany przez Polskie Radio Szczecin i Miasto Szczecin. To, co wyróżnia go spośród innych konkursów, to warunek zgłaszania tylko autorskich utworów - dopuszczone są jedynie covery laureatów Festiwalu Młodych Talentów z 1962 i 1963 roku.

oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!