szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

ORANGE MUSIC POLECA

Logo dostawcy
  A A A
 

Maria Szabłowska jest przewodniczącą 29-osobowej komisji, która wybierze polskiego reprezentanta na finał jubileuszowego 50. Konkursu Piosenki Eurowizji 2005. "W jury zasiądą osoby zawodowo związane z muzyką rozrywkową i znające specyfikę konkursu. To m.in. radiowi i telewizyjni dziennikarze muzyczni oraz krytycy prasowi" - powiedziała PAP Małgorzata Rybak-Dowżyk z Telewizji Polskiej. Wśród nich znalazł się również przedstawiciel serwisu muzycznego Wirtualnej Polski.

W tym roku jury - a nie, jak do tej pory, telewidzowie w sms-owym głosowaniu - zadecyduje o tym, kto będzie reprezentował Polskę w finale Eurowizji, który odbędzie się 21 maja w Kijowie.

Sekretarzem jury został Jacek Cieślak, dziennikarz "Rzeczpospolitej", krytyk muzyczny od lat obserwujący festiwale i konkursy, recenzujący także muzykę polską i zagraniczną.

Wśród jurorów są m.in. krytyk, dziennikarz i recenzent muzyczny Maciej Chmiel, dziennikarz Radia Zet Wojciech Jagielski, muzyk i dyrygent Zygmunt Kukla, dziennikarz, krytyk, recenzent i DJ Robert Leszczyński oraz dyrektor muzyczny telewizji MTV Polska Piotr Metz.

Ogłoszenie wyników krajowej preselekcji nastąpi 29 stycznia o godz. 21.55 w programie muzycznym Stratosfera w TVP1.

Zgodnie z zasadami Eurowizji, każdy kolejny konkurs organizowany jest w kraju, którego reprezentant zwyciężył w ostatniej edycji. W ubiegłym roku wygrała ukraińska wokalistka Rusłana (z piosenką "Wild Dances"), zatem najbliższy konkurs odbędzie się na Ukrainie.

Reprezentant Polski będzie musiał najpierw wystąpić w kijowskim półfinale (19 maja), ponieważ występujący w poprzedniej, 49. edycji Eurowizji polski zespół Blue Cafe (fot. AFP) zajął dopiero 17. miejsce (wśród 24 finalistów). Automatyczny start w kolejnym finale daje zajęcie miejsca w pierwszej czternastce konkursu.

W kijowskim półfinale wystartują przedstawiciele 26 krajów. Do finału zakwalifikuje się dziesięciu najlepszych, którzy dołączą do reprezentantów 14 krajów najwyżej ocenionych w ostatnim konkursie.

W 50. edycji Eurowizji do 36 reprezentowanych dotąd w Eurowizji krajów dołączą Bułgaria, Mołdawia, Węgry i Liban. Zwycięzca zostanie wyłoniony na podstawie punktów przyznanych przez telewidzów 40 państw, którzy głosować będą na konkretne utwory za pośrednictwem SMS-ów i systemu audiotele. Tradycyjnie nie wolno głosować na przedstawicieli własnego kraju.

W odbywającym się od 1956 roku Konkursie Piosenki Eurowizji Polacy występują od 10 lat. W 1994 r. nasza pierwsza reprezentantka, Edyta Górniak, zajęła drugie miejsce piosenką "To nie ja" i był to największy, jak dotąd, polski sukces w tym konkursie.
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!