szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

płyty

recenzje

ORANGE MUSIC POLECA

Debiut Fabularny Marii Sadowskiej walczy o Złote Lwy w Gdyni

2012-05-08

PAP / fot. Joanna "frota" Kurkowska, WP

Debiut Fabularny Marii Sadowskiej walczy o Złote Lwy w Gdyni
Logo dostawcy
  A A A
 

Film "Dzień kobiet" w reżyserii Marii Sadowskiej został pokazany we wtorek na 37. Gdynia Film Festival. Obraz opowiada o łamaniu prawa pracy. Główną bohaterką debiutu Sadowskiej jest Halina, która pracuje jako kasjerka w jednej z sieci handlowych.

Pewnego dnia awansuje i szybko przekonuje się jaką cenę musi zapłacić za lepsze stanowisko. Halina zmuszana jest do łamania prawa pracy, a nawet praw człowieka. Nadchodzi jednak chwila, w której kobieta postanawia podjąć walkę z nieuczciwym pracodawcą, mimo że wygrana wydaje się niemożliwa.

Historia ta inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami sprzed lat, gdy Bożena Łopacka - pracownica jednej z sieci handlowych, wygrała proces z byłym pracodawcą.

"Warto było zrobić o tym film, ponieważ coś się zmieniło. Okazało się, że jedna osoba może zmienić świat" - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej Maria Sadowska. "Wszyscy wiemy, że kobiety pracujące w sklepach mają ciężko, ale nie zdajemy sobie sprawy, co tam dzieje się naprawdę. Gdy zaczęłam to drążyć, byłam zaskoczona ilością tych nadużyć. Inspiracje czerpałam z różnych źródeł i wszędzie dopatrywałam się przekraczania prawa" - powiedziała Sadowska.

Scenariusz do filmu napisały Maria Sadowska i Katarzyna Terechowicz. Główną rolę zagrała Katarzyna Kwiatkowska, a towarzyszyli jej m.in. Dorota Kolak, Anita Jancia, Julia Czuraj, Grażyna Barszczewska oraz Eryk Lubos.

Obecne na wtorkowej konferencji w Gdyni Katarzyna Kwiatkowska i Anita Jancia przyznały, że przed przystąpieniem do zdjęć przez kilkanaście dni pracowały w sklepie. "To jest bardzo ciężka praca. Siedziałam na kasie, byłam bardzo zestresowana. Nie zawsze trafiają się mili klienci. Zdarzyło mi się spotkać kilku bardzo niemiłych klientów. Każdy z nas ma gorszy dzień i te kobiety też mogą mieć gorszy dzień" - powiedziała Anita Jancia.

Twórcy filmu podkreślali, że taka historia mogłaby zdarzyć się wszędzie, ponieważ prawa pracy łamane są w wielu różnych firmach.

Film "Dzień kobiet" walczy o Złote Lwy w konkursie głównym 37. Gdynia Film Festival. O główną nagrodę rywalizuje łącznie 13 filmów. Festiwal potrwa do soboty.

oceń
3
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!