szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

płyty

recenzje

ORANGE MUSIC POLECA

  A A A
 

ROBERT GAWLIŃSKI i zespół WILKI zdobyli najwięcej, bo aż sześć Fryderyków - nagród Polskiej Akademii Fonograficznej. Tym samym muzycy wykorzystali w 100% swoje wcześniejsze nominacje. Wśród deszczu nagród znalazły się wyróżnienia za płytę '4' (Album Pop) oraz 'Baśkę' (Piosenka Roku). Za najlepszy rockowy album roku uznano 'Korova Milky Bar' formacji MYSLOVITZ. Honorwy Fryderyk powędrował do CZESŁAWA NIEMENA. Grupa SWEET NOISE, która zwyciężyła w kategorii Album Roku - Heavy Metal na znak protestu przeciw układom w branży muzycznej nie odebrała nagrody.

Tegoroczne Fryderyki miały skromniejszą oprawę. Nie było wielkiej sali, świateł oraz transmisji telewizyjnej - całość odbyła się w jednym z warszawskich klubów. Mimo wszystko powody do zadowolenia mają WILKI. Sześć nagród musi robić wrażenie. WILKI zostały uznane za Grupę Roku, wyróżniono także płytę '4' jako 'Album Pop' oraz przebój 'Baśka' jako 'Piosenkę Roku'. ROBERT GAWLIŃSKI został natomiast uznany za najlepszego wokalistę, kompozytora i autora tekstów. Ten ostatni tytuł otrzymał wspólnie z LECHEM JANERKĄ, który zwyciężył również w kategorii Album Roku - Muzyka Alternatywna.

Najlepszą wokalistą została ANNA MARIA JOPEK, której wspólna płyta z PATEM METHENY 'Upojenie' została uhonorowana nagrodą za produkcję. Dwie nagrody otrzymał także TOMASZ STAŃKO (Jazzowy Album Roku - 'Soul of Things' i Jazzowy Muzyk Roku). Nową Twarzą Fonografii została KASIA KLICH, a za najlepszy zagraniczny album uznano 'By The Way' RED HOT CHILI PEPPERS.

Oto najważniejsze kategorie i ich laureaci:

Piosenka Roku: 'Baśka' - Wilki

Wokalista Roku: Robert Gawliński

Wokalistka Roku: Anna Maria Jopek

Grupa Roku: Wilki

Kompozytor Roku: Robert Gawliński

Autor Roku: Robert Gawliński, Lech Janerka

Nowa Twarz Fonografii: Kasia Klich

Album Roku - Pop: '4' - Wilki

Album Roku - Rock: 'Korova Milky Bar' - Myslovitz

Album Roku - Muzyka Alternatywna: 'Fiu Fiu' - Lech Janerka

Album Roku - Hip-Hop: 'Na legalu?' - Peja/Slums Attack

Album Roku - Heavy Metal: 'Czas ludzi cienia' - Sweet Noise

Album Roku - Etno/Folk: 'Alkimja' - Justyna Steczkowska

Album Roku - Piosenka Poetycka: 'Nawet' - Grzegorz Turnau

Produkcja Muzyczna Roku: 'Upojenie' - Anna Maria Jopek i Pat Metheny

Najlepszy Album Zagraniczny: 'By The Way'- Red Hot Chili Peppers

Jazzowy Muzyk Roku: Tomasz Stańko

Jazzowy Album Roku: 'Soul of Strings' - Tomasz Stańko

Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć - Czesław Niemen

Zespół SWEET NOISE postanowił nie przyjąć nagrody Fryderyk 2002, którą przyznano zespołowi, w kategorii "heavy metal", za ostatni album 'Czas ludzi cienia'. Oto komentarz zespołu:

"Płyta 'Czas Ludzi Cienia' jest wynikiem potężnej trzyletniej pracy, pasji i miłości do muzyki. Nie powstałaby gdyby nie wielka determinacja Sweet Noise i wiara w to, iż można w Polsce stworzyć doskonałą produkcję, i że fani muzyki w tym kraju czekają na rzeczy wyjątkowe i tylko na takie zasługują. Tworzenie tej płyty to walka z przeciwnościami losu i ludźmi z branży muzycznej, którzy zamiast pomagać temu projektowi rzucali kłody pod nogi i byli bliscy zablokowania projektu, na który czekały tysiące fanów Sweet Noise w całej Polsce. Są również przyjaciele i osoby, bez których 'Czas Ludzi Cienia' nie powstałby. Dziękujemy z całego serca Sylwii Lato, Bartkowi Rogalewiczowi, Vahanowi Bego, Adamowi Toczko, Jurkowi Owsiakowi, Ani Jopek, Piotrowi Kabajowi, Michałowi Wiśniewskiemu, zespołowi Tool, naszym rodzinom i ukochanym fanom SN. 'Czas Ludzi Cienia' to bunt i wyzwanie rzucone polskiej branży muzycznej, która tonie w chorych układach, jest słaba, zblazowana i dawno straciła kontakt z fanami muzyki. Zbyt dużo rzeczy opiera się na korupcji, złodziejstwie i oszustwach. Okradani są artyści i słuchacze, którzy płacą za nijakie i słabe produkcje realizowane poniżej poziomu. Sztuka, i my artyści przestaliśmy się w tej grze liczyc. W następstwie tego, to nie od biznesmenów, ale od muzyków odsuwa sie publiczność. Tegoroczne Fryderyki zamiast być symbolem zwycięstwa są symbolem upadku. Ludzie przestali szanować te nagrody i nie wierzą im. Ma na to wpływ wiele złych i paranoicznych decyzji Akademii, z których śmieje się cała Polska. Jeżeli ta sytuacja się nie zmieni to muzyka w tym kraju przegra i upadnie jeszcze niżej. W związku z tą sytuacją Sweet Noise zdecydował się nie przyjąć Fryderyka za płytę 'Czas Ludzi Cienia'. Niech stanie się to symbolem naszej walki o uczciwość względem artystów i publiczności.
Respect For The Artists."
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!