szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

ORANGE MUSIC POLECA

35 lat temu urodził się "Magik"

2013-03-18

inf. PAP/fot. mat. pras.

35 lat temu urodził się "Magik"
  A A A
 

Raper, członek hiphopowych formacji Paktofonika i Kaliber 44, Piotr Łuszcz, lepiej znany pod pseudonimem "Magik", urodził się 18 marca 1978 r. Muzyk popełnił samobójstwo w 2000 r. Jego biografią inspirowany był film "Jesteś Bogiem".

"Magik rzucał zwrotkę i ta zwrotka w umysł się wbijała. Nie myślał komercyjnie. Dla niego tylko uczciwość w sztuce się liczyła" - opowiadał o +Magiku+ Piotr Gutkowski "Gutek", wokalista grupy Indos Bravos. Twórczość +Magika+ szybko znalazła publiczność, znudzoną muzyką popularną, szukającą dla siebie czegoś, do czego mogliby się odnieść. Kaliber 44 i Paktofonika stały się jednymi z najpopularniejszych hiphopowych formacji w Polsce a +Magik+ został gwiazdą.

Piotr Łuszcz urodził się w Jeleniej Górze 18 marca 1978 r. w rodzinie robotniczej. Będąc uczniem szkoły podstawowej, zainteresował się muzyką hip-hop, do której miał dostęp za sprawą zagranicznych muzycznych kanałów telewizyjnych. Pierwsze próby twórcze odbywał na podwórku w towarzystwie kolegi Marcina "Abradaba" Martena, późniejszego lidera Kalibra 44. Dwa lata później założył grupę Young Rappers. Podkłady do swoich tekstów młodzi muzycy tworzyli na domowym komputerze.

W 1994 r. "Magik" dołączył do grupy "Abradaba" Kaliber 44. W tym samym roku, nakładem S.P. Records, ukazał się debiutancki krążek formacji "Księga Tajemnicza. Prolog". Dzięki popularności takich utworów jak "A może tak, a może nie" czy "Plus i minus", album sprzedał się w nakładzie 100 tys. egzemplarzy. Płyta odniosła sukces komercyjny: została nominowana także do nagrody przemysłu fonograficznego - Fryderyków, w kategorii "najlepszy album alternatywny".

Po wydaniu drugiego albumu "W 63 minuty dookoła świata", w zespole nasiliły się napięcia. Choć płyta zdobyła status "złotej", Łuszcz odszedł z zespołu, ze względu na nieporozumienia na tle artystycznym między nim a pozostałymi członkami grupy. "Kpili, bo zazdrościli ("AbraDab" i "Joka" - PAP). Mieli kompleks" - skwitował "Gutek".

W 1998 r. za sprawą inicjatywy Wojciecha "Fokusa" Alszera, zawiązana została nowa grupa, w której skład wszedł także "Magik" oraz Sebastian "Rahim" Salbert. Wiosną 2000 r. Paktofonika podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Gigant Records. Tego samego roku do sklepów płytowych trafił album "Kinematografia", zawierający 16 utworów, w tym "Jestem Bogiem" i "Chwile ulotne". Materiał na płytę członkowie zespołu przygotowywali przez dwa lata.

Choć album przyniósł Paktofonice sukces, coraz częściej dochodziło do konfliktów wewnątrz grupy. W dodatku +Magik+ - który miał już wówczas żonę i dziecko - został powołany przez Wojskową Komisję Uzupełnień.

"Magik zaczął tak kombinować, że sobie zszargał psychikę. Obrał taktykę udawania osoby kompletnie niepoczytalnej (...) To wmawianie sobie, że ma świra, że nic mu nie wychodzi, doprowadziło do tego, że przemęczył organizm. Gdzieś w podświadomości zakodował sobie, że jest źle i to doprowadziło do osłabienia psychiki" - tłumaczył "Rahim".

26 grudnia 2000 r. Łuszcz wyskoczył z okna swojego mieszkania w Katowicach - Bogucicach. W 2002 r. ukazał się krążek "Archiwum Kinematografii", zawierający utwory, które nie zmieściły się na pierwszej płycie Paktofoniki. 21 marca 2003 r. w katowickim Spodku odbył się pożegnalny koncert grupy. Partie +Magika+ odtwarzane były z taśmy.

"Magik jako artysta? U niego nie było różnicy między +człowiek jako człowiek+ a +człowiek jako artysta+. Artystą był bez przerwy, tak jak człowiekiem, choć prawdą jest, że trudnym. Nie umiał oddzielić sztuki od rzeczywistości, zmagał się z nią, walczył tekstem i muzyką" - wspominał "Gustaw", właściciel oficyny wydawniczej Gigant Records.

"Nieraz dzwonił po północy i rymował całe kawałki, wiele takich, których nie usłyszymy. +Jestem Bogiem+ pierwszy raz usłyszałem przez komórkę jadąc autem. Zanim dojechałem z Warszawy na Śląsk, znałem już kilka wersji" - dodał.

Historia "Magika" i posłużyła za scenariusz do filmu "Jesteś Bogiem" (2012) w reżyserii Leszka Dawida. W roli rapera wystąpił Marcin Kowalczyk. Równolegle z premierą filmu do księgarń trafiła biografia Paktofoniki autorstwa Macieja Pisuka, "Jesteś Bogiem. Historia Paktofoniki". Cztery lata wcześniej ukazała się książka "Paktofonika - przewodnik Krytyki Politycznej" również autorstwa Pisuka.

oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +1 [1]
~,,, [2013-03-18 13:58]

"W 1994 r. "Magik" dołączył do grupy "Abradaba" Kaliber 44. W tym samym roku, nakładem S.P. Records, ukazał się debiutancki krążek formacji "Księga Tajemnicza. Prolog". Dzięki popularności takich utworów jak "A może tak, a może nie" czy "Plus i minus" album sprzedał się w nakładzie 100 tys. egzemplarzy." Ani rok wydania płyty się nie zgadza, ani piosenka "a może tak, a może nie" nie była z tej płyty. Kto to pisał i na podstawie czego?

odpowiedz