szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

płyty

ORANGE MUSIC POLECA

Logo dostawcy
  A A A
 

Koncertem legendarnego zespołu Armia zakończył się w niedzielę po godz. 6. rano w Jarocinie (Wielkopolskie) festiwal "Jarocin PRL Festiwal". Frekwencja zaskoczyła nawet samych organizatorów - w dwudniowej imprezie uczestniczyło około 10 tysięcy fanów. "Nie zanotowano żadnych poważniejszych incydentów" - poinformował PAP oficer dyżurny miejscowej policji.

W sobotnio-niedzielnym koncercie wystąpiły legendy Jarocina z czasów odbywających się tam Festiwali Muzyków Rockowych (FMR) - Dezerter, Syjon, Bakshish, Kobranocka, Dżem, TSA, Variete i Acapulco.

Wśród festiwalowych gości było sporo uczestników dawnych FMR, którzy przyjechali ze swoimi dziećmi, a niektórzy nawet z wnukami. Nie była to jednak próba reaktywowania FMR z lat 80. i 90. "Chcieliśmy odtworzyć rzeczywistość z tamtego okresu i stworzyć żywe muzeum PRL" - powiedział PAP wiceburmistrz Jarocina Robert Kaźmierczak. "Jesteśmy zadowoleni, ale proszę na razie nie pytać o przyszłość tej imprezy" - dodał.

Na dwa dni miasto ozdobiły hasła i tablice socjalistyczne, a "milicja" patrolowała ulice i wlepiała mandaty za "złe zachowanie" i "niechlujny wygląd". Otwarto retrospektywne wystawy pt. "Jarocińskie festiwale" i przygotowaną przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej ekspozycję pt. "Jarocin w obiektywie bezpieki". Pokazano także nieocenzurowany film Piotra Łazarkiewicza "Fala" nakręcony w Jarocinie 20 lat temu. Reżyser przyjechał na festiwal z pięcioosobową ekipą studentów z Warszawskiej Szkoły Filmowej, którzy pod jego kierownictwem artystycznym kręcili film pod roboczym tytułem "Fala 2".

Ostatni FMR odbył się w 1994 r. Doszło wtedy do starć policji z uczestnikami festiwalu. Dziennikarze akredytowani przy FMR oraz jego organizatorzy obciążyli wówczas winą za zajścia policję, która według nich zachowywała się agresywnie i prowokująco. Późniejsza próba wznowienia festiwali w 2000 r. pod nazwą "Start Festiwal Jarocin" nie powiodła się.

O FMR ukazało się wiele publikacji książkowych, wspomnień uczestników, dziennikarzy i krytyków muzycznych. Dokumenty SB z inwigilacji organizatorów i uczestników tych imprez oraz zebrane przez IPN relacje muzyków zawarto w wydanym pod koniec ubiegłego roku albumie "Jarocin w obiektywie bezpieki".

Budżet tegorocznego festiwalu zaplanowano na około 150 tys. zł. Według Kaźmierczaka, organizatorzy nie poniosą strat. "Zrobili coś z niczego" - powiedział PAP młody mieszkaniec Jarocina.
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!