szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

płyty

ORANGE MUSIC POLECA

Doda skazana, ale odwoła się do Strasburga

2012-06-19

inf. pras., Ł. Sz. / fot. AKPA

Doda skazana, ale odwoła się do Strasburga
  A A A
 

Artystka zwróci się o pomoc do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu po poniedziałkowym orzeczeniu Sądu Okręgowego, który podtrzymał wyrok skazujący ją na 5 tys. zł grzywny za obrazę uczuć religijnych poprzez określenie autorów Biblii jako "naprutych winem i palących jakieś zioła".

Sąd Okręgowy uznał, że skazując w styczniu br. 27-letnią gwiazdę, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie dopuścił się jakichkolwiek nieprawidłowości. Według instancji okręgowej wyrok jest słuszny i został przez Sąd Rejonowy prawidłowo uzasadniony. Dodę obciążono także 500 zł kosztów. Od wyroku skazującego na grzywnę obrona nie może złożyć kasacji do Sądu Najwyższego. Obrońca mec. Sergiusz Doniecki zapowiada wystąpienie do Rzecznika Praw Obywatelskich, który może złożyć taką kasację w trybie nadzwyczajnym. Możliwa jest też skarga obrony do Trybunału w Strasburgu.

W obronę wzięła wokalistkę część publicystów i środowisk naukowych. "Wyrok na Dodę jest po prostu wyrokiem na społeczeństwo obywatelskie. I godzi on najzwyczajniej w wolność opinii." - takiego zdania jest prof. Zbigniew Mikołejko - filozof i historyk religii, kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Podobną opinię prezentuje Dr hab. Wojciech Krysztofiak - logik i filozof z Uniwersytetu Szczecińskiego: „Ponieważ nie żyjemy w państwie wyznaniowym, zaś Konstytucja chroni wolność słowa, wyrażania opinii oraz sumienia, sprawa w sądzie przeciwko Dodzie jest konstytucyjnie niedopuszczalna”. W oświadczeniu rzecznika prasowego Dody czytamy również, że artystka odwoła się od wyroku do trybunału w Strasburgu.

Przypomnijmy - w jednym z wywiadów prasowych udzielonych w 2009 r. Doda stwierdziła, że "bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię", bo - jej zdaniem - "ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła". Prokuraturę powiadomił szef Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami Ryszard Nowak. Drugie doniesienie złożył senator PiS Stanisław Kogut. W 2010 r. mokotowska prokuratura oskarżyła Dodę o obrazę uczuć religijnych Nowaka i Koguta. Oparła się m.in. na opinii biegłych. Językoznawca i dwaj biblioznawcy (świecki i duchowny) częściowo uznali, że Doda znieważyła publicznie przedmiot czci religijnej.

Dorota Rabczewska nie przyznała się do zarzutu obrazy uczuć religijnych. Zapewniała również, że nie miała na celu kogokolwiek obrażać. Według piosenkarki "napruty" oznacza "pozytywnie nastawiony", "wino było mszalne", a "zioła z pewnością mogły być lecznicze".

oceń
3
1
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +5 [7]
~linda [2012-06-20 19:45]

Niech się cieszy, ze żyje w XXI wieku, nie XV, bo za takie coś, spłonęłaby na stosie!

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~aba [2013-08-15 00:36]

ale bzdura i kogo ty DODA chcesz oszukac, miej czelnosc i powiedz TAK powiedzialam bo tak myslalam a nie kombinuj bo to zakrawa na cwaniactwo i nie ladnie pachnie a swoja droga Strasburg Ci moze jeszcze dolozyc lepiej zaplac ta grzywna 5 tys PLN bo moze cie kosztowac wiecej!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

Ocena: -2 [10]
~1234 [2012-06-20 10:44]

No tak, bo w Strasburgu nie mają nic do roboty, tylko zajmować się jakąś piosenkareczką z przerostem ego i niespełnionych ambicji.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź