szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

4 KwietniaNajnowsze wiadomości

4 Kwietnia Najnowsze plotki

Evorevo - Underpop

Kandydat na płytę roku
2014-02-19, autor: Anna Szymla, megafon.pl
  A A A
 

Błąd, błąd, wielki błąd. Nie można takiej płyty jak "UnderPop" wydawać w lutym bo my, maluczcy, ułomni dziennikarze w grudniu możemy zapomnieć o tak wspaniałym dziele i istnieje ryzyko, że pominiemy krążek w podsumowaniach roku.

Evorevo to projekt Magierskiego i Igora Boxxa (znanego też jako Igor Pudło, czyli połowa duetu Skalpel). Materiał powstawał przez długi czas i stanowi swoistą wypadkową tego, co muzycy oferują na co dzień. Album jest też, czego zresztą Igor nie ukrywa, zestawem rozmaitych opowieści. W pewien sposób powiązanych, utrzymanych w podobnej estetyce, ale jednak różnych. Idealną wskazówką jest okładka i książeczka ze zdjęciami z Muzeum Przyrodniczego we Wrocławiu. Na fotkach widzimy martwe eksponaty - od małp przez ptaki po motyle. Podobnie jest z muzyką, wywodzi się z tego samego miejsca, ale przybiera diametralnie odmienne oblicze.

"UnderPop" to skoczna taneczna energia ("Don't Care"), punkowa postawa ("Dudni"), wysmakowane indie ("Czerwona kartka") i wszelkie możliwe odcienie elektroniki. Nieco industrialu, triphopowe zamulenie, klubowe momenty, błyszczący synth-pop, polska klasyka, a wszystko na hiphopowych fundamentach. Nie chodzi jednak o rapowanie, rymowanie, lecz pewien rytm, pulsację i sztukę łączenia, klejenia dźwięków, zarówno tych syntetyczno-laserowych, kosmicznych jak i miękkich, organicznych, trzaskających jak sucha gałązka. Czeka nas kilka "zwykłych" piosenek (z wokalami Maćka Kurowickiego i Basi Wrońskiej), ale i piękne, zaskakujące, wciągające niezwykłe instrumentalne kompozycje ze wspaniałym "Lost" na czele.

Jeśli szukać porównań, spokojnie można wskazać Thievery Corporation czy DJ-a Shadowa. Znów, nie mówię o oczywistych analogiach czy zapożyczeniach, ale pewnej muzycznej otwartości, elastyczności i wielkiej umiejętności tworzenia harmonijnej całości z pozornie niepasujących elementów. Znakomite, wyjątkowe dzieło.

Ocena: 4,5

Anna Szymla, megafon.pl
oceń
383
1379
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: -1 [1]
~Głogów#podnośniki39 [2018-01-19 12:02]

Jeśli potrzebujesz wypożyczyć podnośnik osobowy, poruczam wejść na stronę internetową:Poszukujemy otrzaskanych pracowników

odpowiedz