szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

19 LutegoNajnowsze wiadomości

19 Lutego Najnowsze plotki

Snowbird - Moon

Śladami Coctwau Twins
2014-01-21, autor: Anna Szymla, megafon.pl
  A A A
 

Jeśli ktoś po Snowbird spodziewa się czegoś na miarę Cocteau Twins, będzie zawiedziony. Jeśli jednak szuka czegoś w klimacie Cocteau Twins, powinien być usatysfakcjonowany.

Ta z pozoru drobna różnica w oczekiwaniach jest kluczowa, by docenić "Moon". Płyta opisywana jest jako dzieło założyciela Cocteau Twins, Simona Raymonde'a i amerykańskiej wokalistki Stephanie Dosen (znanej ze współpracy z Massive Attack czy Chemical Brothers). Snowbird nie może i nie ma prawa równać się z macierzystą formacją artysty.

Cocteau Twins było niepowtarzalnym zespołem. Nie tylko ze względu na niezrównany śpiew Elizabeth Fraser. Była to niesamowita wypadkowa talentu, wyobraźni, wrażliwości, wyczucia, szczęścia, specyfiki tamtych czasów. Unikatowa mieszanka, która miała prawo zadziałać tylko wtedy. Dlatego, na próżno szukać tego na "Moon". Nie znaczy to jednak, że nowy projekt Raymonde'a nie ma nic do zaoferowania. Wręcz przeciwnie. Mamy tu całe mnóstwo pięknych dźwięków, ślicznych melodii, misternych aranżacji, kołysankowego śpiewu. Tak jest. W klimacie Cocteau Twins. Dominują delikatnie tkane z akustycznych dźwięków kompozycje, elficki wokal, przyjemne rozmarzenie. Nie brakuje jednak współczesnego folku, nieco mocniejszych, metalicznych gitar, eteryczności w stylu Goldfrapp. Czasem na pierwszy plan wysunie się bardziej elegancki fortepian, a czasem znajdzie się miejsce na nieco pogniecionej elektroniki.

Całość jest bardzo spójna, nieco filmowa, w kolorze... księżyca. Sporo na tym albumie cieniowania, plastycznego operowania szarościami, dopieszczania niuansów. Zabrzmi to sucho i skromnie, ale "Moon" to po prostu bardzo ładna płyta. Pełna subtelności, ulotnych dźwięków, śpiewo-szeptów i leciutkich niczym piórko melodii.

Ocena: 3,5

Anna Szymla, megafon.pl
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!