szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

29 MarcaNajnowsze wiadomości

29 Marca Najnowsze plotki

AFI - Burials

Ewolucja w dobrym kierunku
2013-12-27, autor: Lesław Dutkowski, megafon.pl
  A A A
 

Po punkowym łojeniu, od którego zaczynali Kalifornijczycy z AFI, dziś ślad jest mały. Grupa jest jak dojrzały mężczyzna po 40. - ma spory bagaż doświadczeń, wypracowała duże umiejętności i pragnie wypowiadać się na różne sposoby.

Zmiany, których ślady słychać już na "The Art Of Drowning", a które rozwinięto potem na "Sing The Sorrow", "Decemberunderground" i "Crash Love", na "Burials" są już tak wielkie, że można chwilami pytać samego siebie, czy to na pewno ten sam zespół, który tworzył przez niemały kawałek czasu hałaśliwe piosenki na matrycy horrorpunkowej. Nie żartuję.

Muzycy stworzyli ekstrakt z tego, co amerykańska młodzież uwielbiała najbardziej w minionych parunastu latach. Jakiś mały odcisk melodyjnego punka wciąż tu mamy. Lecz prędzej doszukamy się emo idącego w parze z rockiem, trochę klimatów ŕ la Linkin Park i późniejszych krążków Deftones, dużo grania (i płaczliwego śpiewu) przypominającego 30 Seconds To Mars, deczko My Chemical Romance oraz elektronicznego wcielenia NIN. Piosenki są bardziej rozbudowane, a pod względem klimatu melancholijne. W ogóle nie bije z nich optymizm. Kilka ma potencjał na hymny, które młodzież będzie tłumnie śpiewać na stadionach, chociażby epicki, podniosły "No Resurrection" czy "The Embrace". "Burials" ma świetne brzmienie, w czym zasługa Gila Nortona (m.in. Foo Fighters).Tak dobrze zespół jeszcze nie brzmiał. Zaś Davey Havok całkiem ciekawie rozwinął się jako wokalista.

Trudno mówić o przełomie, bo AFI po prostu przepuścili cudze pomysły przez własne sito, choć nie na tyle dobrze, by skojarzenia z innymi się nie nasuwały. Jednakowoż ich ewolucja idzie w dobrym kierunku. Plusem jest to, że muzycy po tylu latach w biznesie i platynowych płytach, nie stoją w miejscu, tylko poszukają. Na "Burials" sporo się dzieje. Może nie zawsze dobrze, ale czasami jednak i coś dobrego można usłyszeć.

Ocena: 3

Lesław Dutkowski, megafon.pl
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!