szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

29 MarcaNajnowsze wiadomości

29 Marca Najnowsze plotki

Beyonce - Beyonce

Nie żyje Beyonce, niech żyje Beyonce
2013-12-15, autor: Anna Szymla, megafon.pl
  A A A
 

Nie żyje Beyonce, niech żyje Beyonce - chciałoby się powiedzieć. "Beyonce" to zupełnie nowy rozdział w twórczości Amerykanki.

Wydając ostatni album "Prism", Katy Perry urządziła pogrzeb swemu starszemu wcieleniu (z "Teenage Dream"), by świat wiedział, że jest teraz zupełnie inną osobą. Beyonce pogrzebu nie urządziła, ale także postawiła grubą kreskę między tym, co było, a tym co jest. Bez zapowiedzi, singli i żadnego ostrzeżenia najzwyczajniej w świecie wydała płytę, do której zrealizowała 17 klipów. Całość stanowi audo-wizualny koncept, gdzie wokalistka zachęca słuchacza, by tak jak ona zwizualizował sobie muzykę i przede wszystkim, podszedł do albumu "Beyonce" jako całości, nie zbioru singli, pretendentów na radiowe playlisty i zestawień hitów. Równie to ryzykowne, co imponujące.

Rzeczywiście, "Beyonce" to materiał ambitny, interesujący, zaskakujący, momentami kapitalny pod względem produkcji i niepokojącego, mrocznego klimatu ("Haunted", "No Ange", "Flawless") oraz nietypowych, wielowątkowych i wielowarstwowych, ale naprawdę dobrych kompozycji. Płyta nietuzinkowa, zarazem spójna i różnorodna - od niemal zwyczajnych ballad ("Pretty Hurts") przez disco-funkowe podrygiwania ("Blow") po mocno alternatywne hiphopowe kawałki ("Partition"). Gdyby szukać porównań trzeba wskazać Prince'a, dawną Madonnę czy Kanye Westa.

"Beyonce" ma tak naprawdę jedną wadę. Nie jest to rzecz genialna. Nie poraża, nie powala. W efekcie, po kolejnych przesłuchaniach, czuję się podobnie jak po koncercie na Stadionie Narodowym. Widzę, słyszę i doceniam pracę, włożoną w ten materiał. Podziwiam za odwagę, ambicję. Mogę wymienić mnóstwo zalet, mocnych punktów, a jednak czuję niedosyt i bardziej szanuję, niż lubię. Bez wątpienia to jedna z najciekawszych popowych propozycji tego roku.

Ocena: 4

Anna Szymla, megafon.pl
oceń
2
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~zniesmaczony [2013-12-15 21:04]

Takie coś może napisać piętnastoletni Jasio jak mu 5+ wychodzi z polskiego. Tak żeby pochwalić się mamie, a nie publikować na tak popularnej stronie internetowej.

odpowiedz