szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

29 MarcaNajnowsze wiadomości

29 Marca Najnowsze plotki

Arcade Fire - Reflektor

Jak szaro-srebrzysty Berlin
2013-11-01, autor: Anna Szymla, megafon.pl
  A A A
 

Nie, nie będę oryginalna i dołączę do chóru zachwalającego nową płytę Arcade Fire. Pod niebiosa wychwalać jednak nie będę.

Brawa za "Reflektor" należą się już z bardzo błahego powodu. To bodaj pierwszy podwójny zestaw od czasu "Mellon Collie and the Infinite Sadness" The Smashing Pumpkins, który ma racje bytu (pomijając, że wystarczyłoby wyciąć niespełna 2 minuty i zmieściłby się na jednym krążku). Jasne, nie każdy numer jest tak magnetyzujący jak tytułowy, ale całości słucha się bez zmęczenia, bez palca wycelowanego w przycisk "skip". Wszystko ma tu ręce i nogi, nie dłuży się, nie irytuje. Nie chodzi jednak o ilość, a jakość. Raczej nie ma zaskoczenia, jest dobrze.

Nie powiem, żeby album jako całość mnie powalił, by Kanadyjczycy przekroczyli jakiś magiczny próg muzycznej maestrii. Mamy do czynienia ze zdolnymi, otwartymi na dźwięki i inspiracje artystami, stąd "Reflektor" to kolejny krok w ich rozwoju. Krok czasem ku haitańskim wpływom, czasem, ku tanecznym inklinacjom. Dużo tu różnych, czasem dziwnych, dość zimnych dźwięków, szarych, srebrzystych (zarówno gitarowych, jak i syntetycznych). Acz kto myślał, że za sprawą Jamesa Murphy'ego z LCD Soundsystem (producenta) będziemy mieć imprezowy zestaw, bardzo się zawiedzie. Taneczne wpływy owszem pojawiają się, ale w rytmie, pulsacji, elektronicznych subtelnościach. Win Butler i spółka nie stracili natomiast zamiłowania do dźwiękowego bogactwa i dramaturgii (nadal lubią wielogłosy, instrumenty dęte, smyki).

Jeśli "The Suburbs" miało być mieszanką Depeche Mode i Neila Younga, "Reflektor" nazwałabym nieślubnym dzieckiem Davida Bowiego i Talking Heads. Muzyka jest tu ostrzejsza, bardziej metaliczna i artystyczna. Gdyby "Reflektor" było miastem, byłoby Berlinem.

Ocena: 4
Anna Szymla, megafon.pl
oceń
3
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~Marcin [2013-11-10 22:05]

Płyta - miasto - świetne odniesienie. Album Funeral mógłby być Wiedniem lub Rzymem, bogatą instrumentacją, umiłowaniem melodii, ponad rytmikę i awangardę.
Płyta - miasto - świetne odniesienie. Album Funeral mógłby być Wiedniem lub Rzymem, bogatą instrumentacją, umiłowaniem melodii, ponad rytmikę i awangardę.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Kasia [2013-11-03 16:49]

Cóż mogę powiedzieć dla mnie płyta jest fenomenalna.

odpowiedz