szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

4 KwietniaNajnowsze wiadomości

4 Kwietnia Najnowsze plotki

Janelle Monae - The Electric Lady

Niedościgniony wzór
2013-09-17, autor: Anna Szymla, megafon.pl
  A A A
 

Janelle Monae powinna stanąć w Sevres pod Paryżem jako wzór artystki. Nie jako (nowa) królowa R&B, nie gwiazda popu, nie wyśmienita wokalistka, ale jako kompletna, doskonała artystka.

"The Electric Lady" to płyta złożona i rozbudowana na wszystkich możliwych poziomach - od warstwy tekstowej, przez muzyczną po produkcję i aranżację. Tu nie ma jednej prostej, banalnej rzeczy. Niczego zrobionego na skróty, pod publiczność. Ani fragmentu, który nie byłby częścią misternie obmyślonej układanki. Od R&B i hip-hopu, przez rock (piękne, płaczące gitary), jazz, pop, po bossanovę i bondowskie klimaty, rytmy latino oraz elektronikę w rozmaitych odcieniach.

Nie jest sztuką zaprosić uznanych gości (Prince, Erykah Badu), sztuką jest sprawić, by wypadli oni przy gospodyni blado. Nie jest sztuką sięgnąć po rockowe sample, sztuką jest sprawić, by Pixies ("Where's My Mind?") brzmiało jak soulowy klasyk. Nie jest sztuką nagrać ambitny, bogaty, wielowątkowy album, sztuką jest by słuchało się go bez wysiłku, z wielką przyjemnością.

Odkąd pojawiła się na scenie, Monae nawet przez moment nie pozostawiła wątpliwości, że jest niezwykle utalentowana, obdarzona wielką wyobraźnią i dokładnie wie, w jakim kierunku zmierza. Dlatego niekoniecznie powinno dziwić, że "The Electric Lady" to tak dobry longplay, mnie jednak nie przestaje zaskakiwać, że Janelle się naprawdę chce. Że nie szuka szybkiej sławy, nie nagrywa seryjnie piosenek, które podbiłyby listy przebojów (a mogłaby to robić przez sen), nie boi się w tekstach opowieści science fiction, nie uznaje półśrodków, kompromisów. Od wizerunku, przez koncerty, po wyśmienitą pod każdym względem nową płytę, jest artystką doskonałą.

Ocena: 5

Anna Szymla, megafon.pl
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!