szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

19 KwietniaNajnowsze wiadomości

19 Kwietnia Najnowsze plotki

Bracia - Zmienić zdarzeń bieg

Ogień i łobuzerski luz
2013-05-17, autor: Lesław Dutkowski, megafon.pl
  A A A
 

Soczyście, mocno, rockowo, rasowo, ale też zwiewnie, lirycznie przejmująco. Tak grają Bracia na trzeciej autorskiej płycie, a czwartej w ogóle. Nie zaskakują, co jest komplementem.

Zespół braci Cugowskich poznaliśmy już dobrze. Wiemy, że to znakomity rockowy ansambl, grający z wyczuciem, tworzący muzykę elegancką, niekanciastą. W której jest potężny ładunek rockowej drapieżności, ale znajdzie się i miejsce na romantyzm oraz liryczność, które pokocha radiowa antena. Piotrek i Wojtek wraz z kompanami z Braci wspaniale rażą słuchaczy petardami w postaci "Nie godzę się" (mój numer jeden z krążka), "Idę do piekła", "To co", różnicują siłę uderzenia w "Śmierć jest kobietą". Potrafią też delikatnie pogłaskać kompozycjami z pogranicza rocka i popu, jak napisana przez Marka Kisielińskiego (Czerwone Gitary, Video) z tekstem Edyty Bartosiewicz "Nad przepaścią" (Bartosiewicz słychać też w piosence), kołyszącą "Parnassus" czy "Wierzę w lepszy świat". Wspomniana "Nad przepaścią" nie jest jedynym "ciałem obcym" na krążku. Pod łzawą balladą "Po drugiej stronie chmur" podpisana jest Monika Borzym (sądzę, że chodzi o utalentowaną młodą polską wokalistkę mieszkającą w Los Angeles, ale pociąć się za to nie dam). Tradycyjnie w gościach są autorzy tekstów - poza Edytą Bartosiewicz piękne słowa popełnili Karolina Kozak, Darek Dusza (tak, ten od Shakin' Dudi) oraz (większość) Wojciech Byrski.

Bracia, jak zaznaczyłem na wstępie, nie zaskakują. I bardzo dobrze. Bo zdążyłem się już przyzwyczaić, że mamy w Polsce zespół, który w klimatach rasowego rocka, hard rocka, które czasem mają za sąsiedztwo elegancki pop, nie mają sobie równych, i na który zawsze można liczyć. Nie chcę, by się drastycznie zmieniali, nagle zaczęli faszerować piosenki nowoczesną elektroniką albo flirtować z rapem, lecz umiejętnie odświeżali formułę. Wszystko jest na "Zmienić zdarzeń bieg" dopracowane, na swoim miejscu, we właściwych proporcjach, brzmi jak brzmieć powinno, a Piotr jak zwykle śpiewa kapitalnie, potwierdzając, że jest najlepszym rockowym wokalistą w tym kraju. Jest ogień i są subtelne emocje. Jest amerykański łobuzerski luz i hardrockowa klasyka spod znaku Purpli, Glenna Hughesa, Whitesnake, Zeppów. Wszystko to, co fan gitarowego rocka ze świetnym wokalem i dobrymi tekstami może chcieć.

Nie wiem, czy płyta zmieni bieg życia zespołu Bracia, ale ma wszelkie podstawy ku temu, by jeszcze bardziej podkreślić jego wysoki status, a niedowiarkom - jeśli jeszcze po tylu latach jeszcze jacyś są - udowodnić, że Bracia równa się klasowy rock.
Lesław Dutkowski, megafon.pl
oceń
7
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!