szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

19 KwietniaNajnowsze wiadomości

19 Kwietnia Najnowsze plotki

Marika - Momenty

Nowa jakość brzmienia
2012-11-20, autor: Janek Stanisławski, WP.PL
  A A A
 

Nowy studyjny album Mariki to kolejny etap w jej twórczości. Już nie jest polską królową dancehall, jej miłość do reggae też zdaje się powoli wygasać. Teraz piosenkarka stawia na spokojniejsze, bardziej popowe brzmienia. Czy wyszło jej to na dobre?

Spoko Mariola odeszła od majorsa i wróciła do macierzystej wytwórni Karrot Kommando. Co więcej płytę firmuję nowym "szyldem" - nie jest to już tylko "Marika", dołączyła do niej również cała "Spoko Armia" , która wcześniej trzymała się w cieniu. Sporo zmian organizacyjnych jak na tak krótki czas. Muzyka też musiała się zmienić...

Płyta "Momenty" utrzymana jest całkowicie w popowej konwencji. Nie jest to jednak błaha, lekka i nic nie wnosząca muzyka. Nic bardziej mylnego. Marika od zawsze stawiała na inteligentne teksty i tak jest też w tym przypadku. Przekaz jest pozytywny, mądry i skłaniający do refleksji. Jest też miejscami bardzo poetycki. Wszystko "podano" po prostu w dużo łagodniejszej i bardziej przystępnej formie. Jak mówi sama artystka chodzi o to, aby trafić do większej liczby odbiorców.

Dla mnie ta płyta jest jednak zbyt łagodna. Brakuje mi tego pazura, za który tak cenię Martę. Mimo że w kilku momentach daje on o sobie znać (rewelacyjny singiel-sztos "Widok" oraz humorystyczny numer "Phatty Bom Bom"), to odnoszę wrażenie, iż całość jest zbyt senna.

Jeżeli chodzi o samo brzmienie "Momentów" to jest ono zrealizowane na najwyższym poziomie i nie można się przyczepić choćby do jednego akordu. Marika i Spoko Armia to artyści niesztampowi, utalentowani, różnorodni i otwarci - to nie ulega wątpliwości. Po prostu szkoda, że z każdą płytą coraz bardziej oddalają się od rytmów jamajskich na rzecz popu. Ale może takie są prawa rynku?

Janek Stanisławski, WP.PL
oceń
1
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!