szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

20 KwietniaNajnowsze wiadomości

20 Kwietnia Najnowsze plotki

Do trzech razy sztuka?

  A A A
 

Kolejna, już trzecia, odsłona sztandarowej produkcji od warszawskiej wytwórni Prosto. Tym razem, za całokształt odpowiada Dj Kebs z HiFi Bandy, a hostują raperzy z Bez Cenzury, czyli Ero, Łysol i Siwers.

Zarówno na tej płycie, jak i poprzednich dwóch, udzielają się także osoby niezwiązane bezpośrednio ze stołecznym labelem. Swoisty miszmasz to niewątpliwie dobre rozwiązanie, które sprawia, że materiał jest dużo bardziej ciekawy.

Kogo zatem możemy usłyszeć na „Prosto Mixtape Kebs”? Oprócz starych wyjadaczy z ZIP Składu, szczecińskiego PMM, Braha, DwaZera, VNM’a, HiFi Bandy, Kaena oraz Parzela/Siwersa (którzy od niedawna również należą do szeregów wytwórni), możemy usłyszeć m.in.: Pezeta, Mesa, Fokusa, Firmę, Pyskatego, Vienia, Bez Cenzury, JWP, Chadę, czy Wigora. Czyli, jakby nie było, ścisła czołówka polskiej sceny. Wyraźnie zaznaczyli się także młodzi wykonawcy, którzy dopiero zaczynają robić karierę: Solar/Białas, W.E.N.A., Młody M, Flint, HZD czy JasiekMBH.

Wszyscy wyżej wymienieni starali pokazać się z jak najlepszej strony. I trzeba przyznać, że zdecydowanej większości się to udało, co przy takiej różnorodności, nie mogło być łatwe. Zaskoczenia nie było przy pierwszoligowych graczach, po których już wiadomo, czego można się spodziewać i są to solidne marki, na których ciężko się zawieść.

Co innego przy młodych twórcach, których pseudonimy (w większości) były mi wcześniej obce i miałem wobec nich pewne obawy. Nastawiałem się raczej na wtórny przekaz i powielane schematy, niż na coś nowego i kreatywnego. Oczywiście w myśl zasady inżyniera Mamonia: „lubię artystów tylko tych, których już kiedyś słyszałem”. I tu miłe zaskoczenie, bo okazało się, że „młode wilki” mają tę świeżość (której tak bardzo w dzisiejszym hip-hopie brakuje), zacięcie, niebanalne teksty i ciekawe flow. Słychać tę młodzieńczą (jeszcze) zajawkę, pasję i miłość do muzyki. I czuć to nawet bardziej niż u tych mainstreamowych artystów, którzy na co dzień żyją z rapu. Jeżeli chodzi o dobór muzyki i turntablistyczne sztuczki na „Prosto Mixtape 3”, to Dj Kebs spisał się znakomicie i właściwie nie można mu niczego zarzucić. Chłopak ma spore doświadczenie w miksowaniu i przede wszystkim duże wyczucie – którego niestety często brakuje naszym rodzimym Dj-om. Ma też swój własny styl, dzięki czemu ów mixtape znacznie różni się od swoich poprzedników.

Jeżeli chodzi o bity na „Prosto Mixtape Kebs”, to największe sztosy zrobili: dwa niezawodne duety – White House i The Returners, Zbylu, Galus, Siwers oraz Dj Wich. Bardzo ciekawe brzmienie zaserwował również młody producent Sempu, który odpowiedzialny jest za bit do numeru „Plaża”, gdzie nawijają Sokół, Parzel oraz Sitek.

Cały album utrzymany jest na wysokim poziomie i słucha się go z niemałą przyjemnością, jednak warto wymienić kilka utworów, które wybijają się ponad przeciętną, i są to niewątpliwie: „Murek” (Vienio, Ko1, Pyskaty), „Życie wypisane na twarzy” (VNM, Rak Raczej, Wężu, Juras, MadMajk, Diox, Brahu, Sokół, Pezet), „Zanim zaczniesz” (Bez Cenzury, Miki i JWP), „Tak miało być” (Młody M i Flint), „Nie ukrywam, że…” (Pono i Fokus), „Jak skończymy” (Solar/Białas) oraz wciągający storytelling „Wszystkie piłki podkręcone” Parzela.

Prosto Mixtape Kebs” to zdecydowanie materiał godny polecenia i kolejny dowód na to, że warszawska wytwórnia prężnie się rozwija i w ostatnich latach znacząco zrewolucjonizowała swój wizerunek. Z firmy, która wydawała płyty „tylko kolegów” i „ulicznych raperów” zamieniła się w otwarte wydawnictwo, które stawia na hip-hop na najwyższym poziomie. Nie ważne, czy jest to hardcore, mainstream, klasyczny rap, czy bragga. Ważne, aby były to rzeczy świeże, ciekawe i niebanalne. I takie właśnie są. Brawo.Janek Stanisławski, WP
oceń
10
2
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +2 [2]
~Grucha [2012-05-12 08:42]

Popier, świetny Mixtape!

odpowiedz

Ocena: +1 [3]
~tomek latch [2012-05-11 19:18]

pe er o es te o - To Jest To !

odpowiedz