szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

23 KwietniaNajnowsze wiadomości

23 Kwietnia Najnowsze plotki

Pneuma - Apatia

Trójmiejski spleen
2011-10-03, autor: Zbigniew Zegler
  A A A
 

W czasach, gdy Madonna na koncertach grała "A New Level" Pantery, Pneuma prezentowała swoją wersję "Livin' On A Prayer" Bon Jovi. Nic dziwnego, że się wkurzyli. Na "Apatii", jak to ujął Kikut, "są już same sieki".

Ani jednej ballady. Poza psychoanalizą po angielsku we wstępie, wszystkie teksty są po polsku. Przy czym żaden nie jest biblijnym psalmem, ani modlitwą. Yoyo gra jak maszyna, a reszta składu równa pięknie do jego perkusyjnych ostrzałów. Oczywiście są też zwolnienia, ale pancerne i podkreślające ciężar wyznań w tekstach. Jest też… dziwnie. I to od razu na początku, w najlepszym na płycie „Egoteo”. Kiedy do głosu dochodzą goście z zespołu Czesław Śpiewa dostajemy próbkę chaosu, która ma korespondować ze słowami utworu. Żeby lepiej zobrazować ten wtręt, dodam, że poza Karen (która gra na saksofonie i śpiewa operową wokalizę!), Martinem (na akordeonie) i Troelsem (na perkusji) wszyscy zagrali na kontrabasach! I choć brzmi to trochę pretensjonalnie, to pasuje do tekstu.

Przez resztę płyty Pneuma bada, jak wypadnie na styku dwóch stylistyk – groove metalu i metalcore'a. A niektóre, najbardziej bezkompromisowe segmenty takich utworów jak „Apatia”, „Symbiot” (w którym ciekawą solówkę w końcówce gra Seth z Behemoth i Nomad), czy „Śmierć wie lepiej”, zahaczają o kolejne – thrash i death metal.

Płyta robi dobre wrażenie – brzmi ciężko i selektywnie (miksował ją Szymon Czech, produkował Kuba i Przemek). Dźwięki oddają klimat tytułowego zobojętnienia, a melodie i efekty użyte przez gitarzystów, Kruka i Kikuta, rzeczywiście zaskakują. I tak powinno być. Zabrakło tylko kogoś, kto życzliwie wskazałby zespołowi przed nagraniami, miejsca przeładowane pomysłami. W niektórych kompozycjach mamy takie nagromadzenie wątków, że pod koniec trudno się zorientować, czy to ten sam kawałek, co na początku.

Nie zmienia to faktu, że bardzo chciałbym usłyszeć, jak "Apatia" brzmi na żywo. Co zapewne będzie miało miejsce nawet po wrześniowej "3miasto Atakuje Tour", bo Pneuma słynie z częstego i intensywnego koncertowania.

Zbigniew Zegler
oceń
8
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!