szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

3 KwietniaNajnowsze wiadomości

3 Kwietnia Najnowsze plotki

The Cars - Move Like This

Podrasowane stare samochody
2011-05-09, autor: Lesław Dutkowski, megafon.pl
  A A A
 

Ależ powrót! Mistrzowie pop rocka z lat 80. nic nie stracili z umiejętności pisania zgrabnych, melodyjnych piosenek. Owszem, takie granie jest niemodne, lecz słucha się tego kapitalnie.

Po śmierci basisty i wokalisty Benjamina Orra wydawało się, że The Cars staną się już tylko częścią pięknej historii muzyki, napisaną tak znakomitymi piosenkami, jak "Hello Again", "You Might Think" czy "Drive" z niezapomnianej płyty "Heartbeat City". Niespodziewanie Ric Ocasek, Elliot Easton, Greg Hawkes i David Robinson zdecydowali się na ponowną współpracę, której efekty są chwilami naprawdę porażające!

Samochody wyprowadzono z garażu, odkurzono, dodano im pary do gitar, czyniąc "Move Like This" albumem chwilami hardrockowym (m.in. "Keep On Knocking"). Sprawdzono całość pod kątem umiejętności tworzenia chwytliwych melodii, w których niemałą rolę odgrywają klawisze. Przeprowadzono test z umiejętności zarażania słuchacza chęcią do skakania, wywijania na parkiecie i bujania się we dwoje w rytm słodkich ballad ("Soon"). Wszystkie testy wypadają więcej niż pozytywnie. Wciąż mamy do czynienia z klasowym samochodem, nieseryjnej produkcji. Karoseria może niemodna, lecz silnik działa świetnie.

W latach komercyjnych triumfów The Cars o muzyce Amerykanów często mówiło się, że jest wręcz landrynkowato słodka. "Move Like This" to powrót do grania z lat 80., które - paradoksalnie - jest zaskakująco świeże i niezwykle szczere. Brzmi to świetnie, w czym zasługa Jacknife'a Lee (m.in. U2, R.E.M.), który poza kręceniem gałkami podjął się zadania zastąpienia Orra i zagrał na basie. Może nie ma tu przebojów kalibru wyżej wspomnianych, lecz płyta jest równa. Na dziesięć piosenek żadna się zdecydowanie nie wybija, ani nie odstaje od reszty. A "Blue Tip" jako "otwieracz" to prawdziwa bomba. Dawno żaden materiał nie sprawił mi tyle radości. Oby był to powrót na więcej niż jedną płytę.
Lesław Dutkowski, megafon.pl
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~arof [2011-05-21 17:31]

Zapomniałbym...
...do tej listy dodać Ultravox, które lada chwila wyda pierwszą od 1987 roku płytę w składzie z Midge Ure, nowy materiał Van Halen i Aerosmith. Choć raczej jestem fanem "łojenia", stawiam na najbardziej owocny powrót Ultravox, kapeli z tej samej szuflady, co The Cars, choć stylistycznie jakże odmiennej.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~arof [2011-05-21 17:18]

Cóż dodać?
Napisałem swoją opinię, a właściwie recenzję pod innym artykułem dotyczącym tej płyty i wygląda, jakby, delikatnie mówiąc, jedna była inspirowana drugą. A tu trafiłem później. Wniosek nasuwa się sam - w 100% zgadzam się z recenzentem - świeżość (niemłodych zresztą panów), feeling, charakterystyczne brzmienie, piękne gitary i syntezatory i niepodrabialny Ocasek. Mam tylko śladowe zastrzeżenia do wokalu Pana Rica w "Soon" i "Take Another Look", gdyż Orr(łowski) w "Drive" zwyczajniej sprawdził się lepiej. Poza tym płyta jest niezbitym dowodem (a może odstępstwem od pewnej reguły), że powroty nie zawsze muszą być kiepskie. Po nieudanych płytach Roxette, Guns'N Roses, AC/DC, Metallici, Kata, Acceptu i bezpołodnej reaktywacji Faith No More nie liczyłem na nic ponad przeciętną, lecz z radością muszę stwierdzić, że się zawiodłem:). Ale nie rozczarowałem. Teraz pozostaje trzymać kciuki za to, aby nowe materiały Edyty Bartosiewicz (choć singiel na to nie wskazuje, niestety), Jeffa Lynne i The Darkness były równie udane, jak Move Like This. P.S. - Co do mody - wydaje się zataczać krąg, również w muzyce (np. wiele sampli i coverów z lat 80-tych z "Gotta Go Home" Boney M na czele), więc wieszczę, że wbrew oczekiwaniom słuchanie klimatów bliskich The Cars, ELO, czy OMD w niedalekiej przyszłości wcale nie musi być aż takie niemodne, czego sobie i wszystkim życzę, bo to kawał dobrej muzy był;).

odpowiedz