szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

23 MajaNajnowsze wiadomości

23 Maja Najnowsze plotki

HIFI Banda - 23:55

Świeży powiew rapu
2010-12-01, autor: Janek Stanisławski
  A A A
 

HiFi Banda to jeden z najciekawszych młodych składów w Polsce. W kilka miesięcy ich debiut „Fakty, Ludzie, Pieniądze” stał się fenomenem na skalę kraju. Okazało się, że dobry tekst, bit i skrecz nadal potrafi obronić się bez telewizyjnej i radiowej promocji.

Czarnego, Dioxa, Hadesa i Dj’a Kebsa docenili także wszyscy liczący się w branży raperzy. Dali temu świadectwo dogrywając swoje gościnne zwrotki na ich pierwszy i drugi album. Na czym polega owy fenomen grupy?

Przede wszystkim brakowało na scenie świeżej krwi, która zapomni na chwilę hasła „hwdp” i „jarajcie zioło”, a dotknie innych dużo ciekawszych tematów. Brakowało bitów, które nie śmierdzą sztampą. I wreszcie brakowało nowych twarzy. Tę lukę wypełniła HiFi Banda. Ale czy drugi album „23.55” zdołał przebić jakością „Fakty, Ludzie, Pieniądze”?

Zdecydowanie tak. I daje się to odczuć już przy pierwszym słuchaniu. Panowie dopracowali wszystko w najmniejszych detalach i całość brzmi naprawdę zdumiewająco. Kawałki „Noc nie daje snu 2” z gościnnym udziałem Chady czy „Chciałbym” z Mr. Reggaeneratorem sprawiają, że nabrałem wiary w młodą scenę hip-hop. Tak dobrych numerów dawno nie słyszałem.

Zwrotki Dioxa i Hadesa są dobrze przemyślane i zarapowane. Czuć, że nie jest to ich debiut. Słychać spory progres. Wcześniej wspomniana „Noc nie daje snu 2” wręcz miażdży pierwszą część, nawet pomimo tego, że w jedynce był dużo tłustszy bit. Lepiej złożone, ciekawiej opowiedziane, bardziej dopracowane – takie są nawijki chłopaków z HiFi. Pytano mnie ostatnio, czy VNM przebije HiFi Bandę swoim nowym materiałem. Odpowiedziałem, że nie, bo dla mnie przekaz znaczy więcej niż podwójne punche. Jak będzie naprawdę, okaże się wkrótce.

Bardzo duży wkład w całość płyty ma Olek Czarny, który jest autorem niemalże wszystkich podkładów. Jego produkcje wbijają w fotel i pozostają na długo w pamięci. Duży respekt. Nie można też pominąć Kebsa, który znakomicie oskreczował krążek. Kawałki takie jak „Siemano Polska”, czy „Zarażeni” sprawiają, że czuję się jak za starych dobrych czasów, kiedy nie chodziło tylko pieniądze. Czuję ich zajawkę i kupuję ją. Zresztą nie ja jeden. Chłopaki mają na płycie graczy, których każdy młody zawodnik chciałby mieć. Jest Tede, Sokół, wspomniany wcześniej Chada, czy Fokus. A to o czymś świadczy…

HiFi Banda to jeden najbardziej obiecujących młodych zespołów ostatnich lat. Mają świetne teksty, flow, bity i skrecze. Czy utrzymają formę? Szczerze im kibicuję.
Janek Stanisławski
oceń
1
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~mk [2010-12-02 14:39]

SŁOŃ to jest dopiero coś dobrego. Posłuchajcie a nic nie będzie już takie samo

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Dycha [2010-12-01 16:29]

HiFi oł jeee!
Zgadzam się w pełni z autorem recenzji. Płyta rewelacyjna, ciągle hula u mnie w furze! polecam

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~znawczyni [2010-12-02 15:53]

tak naprawde nie ma czego ratować...
...mamy ostrego, lone, słonia, fisza, abradaba, fokusa, ortege cartel, afrontów, zeusa... proponuje troche poszukać zanim pan coś napisze, pani/e redaktorze

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~urs21 [2010-12-02 14:33]

płyta mega, a kawałek Puszer daje w psychike dobry przekaz, zajarałam się nimi o_O

odpowiedz