szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

21 MajaNajnowsze wiadomości

21 Maja Najnowsze plotki

Nieznane oblicza Warszawy

  A A A
 

Jazzująco-latynoska "Warszawa i ja", iście metalowa "Małgośka" czy pijacko-knajpiany "Warszawski dzień". To zaledwie kilka zaskakujących propozycji, które skrywa wydawnictwo o tytule "www.WAWA2010.pl".

Płyta powstała z okazji 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dzieło ma przybliżać historię stolicy poprzez muzykę. Zadanie powierzono piosenkarce i kompozytorce Karolinie Cichej, która z kolei do współpracy zaangażowała Tomasza Budzyńskiego, Tymona Tymańskiego, Budynia z Pogodno, Titusa z Acid Drinkers czy Czesława Mozila lidera projektu Czesław Śpiewa. Muzycy wzięli na warsztat rozmaite utwory o Warszawie pochodzące z repertuaru Partii, T.Love czy Davida Bowiego. Twórcy sięgnęli jednak również po przedwojenne piosenki.

Karolina z zespołem zapewnia nagraniom zazwyczaj poetycko-kabaretowy szkielet, koledzy natomiast dodają im zaskakujący charakter. Sporo tu dźwięków akordeonu i rozmaitych dęciaków, nie brakuje jednak i typowych gitar. Na niżej podpisanej największe wrażenie zrobił duet Cichej z Olafem Deriglasoffem. Nowa, ostro rockowa wersja spopularyzowanej przez Marylę Rodowicz "Małgośki" jest po prostu kapitalna. Świetnie zinterpretowano również "Warsaw" skomponowane przez muzyków Joy Divison, tu kojarzące się nieco z zamuloną, hipnotyczną stylistyką Tricky'ego, choć wzbogacone o zaskakujące instrumentarium. Pięknie, folkowo wypadł "Sen o Warszawie". Warte uwagi są ponadto "Warszawa da się lubić" z hiphopowym zacięciem czy złowieszcza "Czerwona zaraza". Coś dla siebie znajdą tu również miłośnicy bluesa ("Warszawo ma") czy punk-folku ("Siekiera motyka") "www.WAWA2010.pl" to dzieło niewątpliwie ciekawe, intrygujące, kipiące od pomysłów. Taką Warszawę naprawdę da się lubić.
Anna Szymla, Megafon.pl
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!