szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

22 MajaNajnowsze wiadomości

22 Maja Najnowsze plotki

Metalowa poglądówka

  A A A
 

Zachwycona debiutem Echoes Of Yul, czekałam na kolejne wydawnictwo formacji. Panowie jednak zamiast pełnoprawnego albumu wydali, wraz z Guantanamo Party Program oraz Sun for Miles, split który stanowi dobry punkt wyjścia do dyskusji dotyczącej współczesnej sceny metalowej w naszym kraju.


Jeżeli jednak słowo "polski metal" kojarzą Wam się tylko z kapelami pokroju TSA, Vader, Mech czy Frontside, "3-Wat Split" jest również dobrą okazją na to, aby Wasza wiedza powiększyła się o parę nowych nazw.

Pierwsze cztery piosenki do kompletnie nowy materiał EOY. Już pierwszy utwór pozwala sądzić, że panowie rozpoczęli eksperymenty i choć wiele pomysłów stanowi swoisty "pomost" pomiędzy debiutem a utworami ze splitu, większa ilość przesterów oraz "próby" wokalne pokazują chęć Opolan do ciągłych poszukiwań. O ile fani Jesu czy SUNN O))) mogli zapałać do pierwszej płyty wielką miłością, to piosenki z debiutu trafią się w gusta nie tylko miłośnikom piekielnych dronów, ale też zakochanym w twórczości Trenta Reznora czy Amerykanów z zespołu Tool ("The Stand" to chyba muzyczne dziecko porzucone przez Maynarda i przygarnięte przez EOY!).

"Six Feet Under" oraz "At World's End" to piosenki nagrane już przez Guantanamo Party Program, sludge'ową ekipę z Wrocławia. W przeciwieństwie do EOY, tutaj zabrakło jakiś innowacyjnych elementów, czegoś co pozwoliło by się tym dwum piosenkom wyróżnić spośród morza klonów Neurosis, Cult Of Luna czy Isis. Nie jest to materiał słaby, ale zdecydowanie najmniej przyciągają uwagę w tej muzycznej składance.

Ostatnie trzy utwory wyszły spod bębnów i wioseł post-metalowców z Sun For Miles, kolektywu będącego owocem współpracy na linii Sosnowiec - Nowy York. Brzmi światowo? Podobnie zresztą jak ich materiał. Niesamowicie klimatyczne ("Kissing The Hive") kompozycje i umiejętne budowanie nastroju odkrywają w tej dość młodziutkiej formacji spory potencjał. O nich na pewno jeszcze usłyszymy. Oby szybko i głośno!

To przekrojowe wydawnictwo dość dobrze pokazuje, że nie brak u nas różnych wizji tego, co wrażliwi zwą "ciężką muzyką", a miłośnicy kategoryzowania post-metalem czy sludge nie muszą wyłącznie patrzeć na zachód. Można kręcić nosem na brak kreatywności(część Guantanamo Party Program), ale na pewno nie można narzekać na stagnację panującą w polskim środowisku metalowym. Każdy z tych zespołów jest już na jakimś etapie w swojej twórczości - znalazł lub dalej poszukuje, ale przed wszystkimi jeszcze daleka droga. "3-way split" to dobra okazja żeby nie tylko wzbogacić swoją kolekcję płyt, ale i przekonać się w jakiej kondycji jest polski "mikro" rynek metalowych brzmień. A ten ma się całkiem dobrze, choć przydało by się momentami większej kreatywności.
Joanna 'Frota' Kurkowska
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~marsh [2010-06-01 23:29]

"...daleka droga..."
fakt, daleka droga do tego by wykrzewić z tych "bandów" nudę i tzw. "wannabe", nic nowego. a recenzja słabiutka.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kmieć [2010-06-01 11:54]

metalowa poglądówka - give me a break
Ta recenzja świadczy o totalnym braku jakichkolwiek perspektyw na ściągniecie klapek z oczu ludzi recenzujących muzykę w Polsce. To wygląda bardzo smutnie... Jeśli S.F.M., G.P.P. i E.O.Y. to zespoły metalowe, badź próbujące w jakikolwiek sposób wbić się w tą scenę bez względu na to jakich łatek uzyjemy ( post, sludge, neuro, isis wanna be )to ja przepraszam bardzo, ale pakuje walizki i znikam. Następnym razem autorce radzę zasiegnąć głębszych informacji, o zespołach.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Kuba K [2010-06-01 16:51]

ortografia
Dwum sie pisze przez "ó" (ustęp o Guantanamo Party program) pozdrawiam Kuba K.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Qba [2010-06-01 09:18]

split
Guantanamo Party Program gra post metal hahaha

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~rokko [2010-06-01 09:08]

metal?
żaden z tych zespołów nie jest zespołem metalowym...

odpowiedz