szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

4 KwietniaNajnowsze wiadomości

4 Kwietnia Najnowsze plotki

Wardruna - Runaljod - Gap Var Ginnunga

Runiczna opowieść
2009-06-04, autor: Maciej Popiołek
  A A A
 

Jaki rodzaj muzyki może grać Kvitrafn, były perkusista black metalowego Gorgoroth? Black metal? Otóż nie. Metalowi muzycy co raz częściej dają upust swojej fascynacji folkiem i ambientem (wystarczy wspomnieć Fejd, Manegarm, Eluveitie).

„Runaljod - Gap Var Ginnunga” to pierwsza część trylogii dotyczącej run (Hagal, Bjarkan, Thurs, Jara, Laukr, Kauna, Algir, Dagr). Wbrew pozorom sam koncept ma większe znaczenie niż mogłoby się wydawać. Tematyka alfabetu runicznego, mitologii nordyckiej i szamanizmu wydatnie wpływa na atmosferę muzyki i odbiór tego dzieła przez słuchacza.

Debiut Wardruna jak można się domyślić to folk skandynawski z dużymi wpływami ambientu. Oczywiście nie mówimy tu o skocznym i przaśnym folku z jakim na ogół kojarzy się ten gatunek. Tutaj muzyka jest ukierunkowana na klimat, mrok i przestrzeń. Jest wolno, posępnie, mistycznie. Główną rolę pełnią tu tradycyjne instrumenty ludowe, z których część własnoręcznie wykonał Kvitrafn. Niemałą ekstrawagancją wykazał się twórca nagrywając kilka utworów poza studiem, w plenerze, to znaczy, że na płycie słyszymy prawdziwe ptaki, wiatr, deszcz, płynące strumienie i szum liści drzew. Przyznacie, działa na wyobraźnię. Linie wokalne wspaniale uzupełniają całość. Melodyjne zaśpiewy, pomruki, czasem krzyki, deklamacje, różnorodność jest spora, zwłaszcza że pojawiają się również liczne kobiece partie.

„Runaljod - Gap Var Ginnunga” zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Ta muzyka powala swoim klimatem. Wardruna jest projektem nietuzinkowym. Dawno nie słyszałem czegoś tak wciągającego i oryginalnego. Twórczość Kvitrafna jest skierowana do tych, którzy poszukują, są otwarci na rzeczy wielkie i niekomercyjne. Piękna i tajemnicza muzyka.
Maciej Popiołek
oceń
5
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!