szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

26 MajaNajnowsze wiadomości

26 Maja Najnowsze plotki

Maryla Rodowicz - Jest cudnie

Maryla po liftingu w stylu retro
2008-05-19, autor: Rafał Przygodny
  A A A
 

Nigdy, przenigdy bym się nie spodziewał, że pierwsza dama polskiej piosenki epoki PRL-u nagra jeszcze taki album. Album, który idealnie wpisuje się w kanony produkcji XXI wieku, choć zakorzeniony jest głęboko w brzmieniu lat 60. i 70. ubiegłego stulecia.O tym, że wspaniałego głosu pani Maryli odmówić nie można, wie każdy choćby trochę znający się na muzyce człowiek, któremu słoń nie nadepnął na ucho. Problemem, który sprawił, że ostatnie płyty gwiazdy nie brzmiały za specjalnie była średnia oprawa muzyczna i często banalne teksty. Tym razem nie ma się do czego przyczepić.

Andrzej Smolik - oto cichy bohater cudownego odrodzenia Maryli. Jego kompozytorska i producencka opieka nad "Jest cudnie" to istny majstersztyk. Melodyjnie, a zarazem wcale niespecjalnie przebojowo. Folkowo, z nutą country, ale bez prowincjonalnych, tanich motywów. Płynnie i ciepło, a i melancholijnie. No i tak naprawdę w starym dobrym stylu, który dla Maryli okazał się triumfalnym powrotem do korzeni.

Teksty autorstwa m.in. Ani Dąbrowskiej, Kasi Nosowskiej, Muńka Staszczyka i Kayah, nie są tylko mało istotnym tłem. Jakkolwiek nie poruszają wybitnie szerokiej i nieodkrytej wcześniej tematyki, to Maryli jakoś "do twarzy", gdy śpiewa spokojne, wyważone, niegłupie słowa dotyczące uniwersalnych uczuć i przeżyć człowieka.

Bez wielkiej pompy i taniego efekciarstwa dla mas. Mało kto mógł sobie wyobrazić jeszcze taką Marylę, a w zasadzie taką jej płytę. Tymczasem wielka gwiazda polskiej piosenki dowiodła, że jest w stanie nie tylko gwiazdorzyć, ale też dołożyć do potężnego bagażu scenicznych doświadczeń kolejną ważną pamiątkę. I za to właśnie duże brawa.
Rafał Przygodny
oceń
1
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!