szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

30 MarcaNajnowsze wiadomości

30 Marca Najnowsze plotki

Prince - 3121

Niczego już nie musi udowadniać
2006-03-29, autor: megafon.pl
  A A A
 

Długo oczekiwany nowy longplay Prince'a to przede wszystkim kawał dobrej muzyki. Płyta "3121" przynosi fantastyczne brzmienie, ciekawe utwory i rewelacyjne wykonanie.

Zacznę od małego zdziwienia. Otóż Prince, który występuje już od ćwierć wieku i z pewnością niejedno wie o showbiznesie, zdecydował się nagrać album dla jednej z najważniejszych wytwórni w historii muzyki "czarnej" - Motown, niegdyś stajni choćby takich muzycznych talentów, jak Jackson Five, Stevie Wonder czy Marvine Gaye. Przypadek? Oj, raczej nie. To przecież musiało się kiedyś zdarzyć. I właśnie się zdarzyło! Materiał z "3121" jest połączeniem ducha firmy fonograficznej z Detroit oraz temperamentu Prince'a. Powstała wybuchowa i energetyzująca mieszanka soulu, funky oraz stylistyki jazzowej.

Z jednej strony, otrzymujemy dość klasyczne dzieło - zarówno w sferze kompozycji, jak i pod względem struktury: 12 "kawałków", niespełna godzina muzyki. Po prostu piosenki, żadnych dygresji czy udziwnień. Wystarczy wspomnieć o "Te Amo Corazon", "Beautiful, Loved & Blessed" (duet z Tamar) czy "Satisfied", utrzymanych w tradycyjnej dla Motown stylistyce z akcentem na melodię i harmonię.

Natomiast "Black Sweat", "Lolita" czy "numer" tytułowy brzmią zdecydowanie nowatorsko. Słychać w nich inspiracje choćby produkcjami duetu The Neptunes. Oczywiście, nie brakuje nawiązań do funky, szczególnie spod znaku George'a Clintona bądź Jamesa Browna. Swoistą ciekawostkę stanowi nagranie "Incense And Candles", w którym Prince... rapuje! Całość wieńczy ponad sześciominutowy, latino-funkowy jam "Get On The Boat", wydający się doskonałą puentą krążka.

Płytą "3121" Prince udowadnia, że właściwie niczego już nie musi udowadniać. A jeśli ktoś wątpił kiedykolwiek, że Książe wielkim jest, teraz powinien zapłonąć rumieńcem.
megafon.pl
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!