szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

10 GrudniaNajnowsze wiadomości

10 Grudnia Najnowsze plotki

Recenzja Projekt SI 031

  A A A
 

Szesnaście numerów, czterdziestu muzyków i dwadzieścia ostatnich miesięcy spędzonych w studiach na kompletowaniu materiału. Dokładnie w pierwszy dzień wiosny wychodzi na rynek kompilacja 'Projekt SI 031' firmowana przez Sissy Records. Szczerze od razu przyznam - dawno nie słyszałem tak frapujących dźwięków wyczarowanych w naszej szarej, często smutnej rzeczywistości.

Pięknie zaczyna się nam wiosna w tym roku. Nieśmiałe promienie słońca powoli zaczynają docierać do naszych twarzy odkrywając zęby w uśmiechach. Szum fal na skraju morza tuli uszy, a krople wiosennego deszczu delikatnie rozbijają się o zmęczone zimnem parapety. I dźwięki szesnastu numerów wydobywające się z głośników.

Ich twórcami są m.in. KASIA NOSOWSKA, SMOLIK, MIETALL, chłopaki ze ŚCIANKI, COOL KIDS OF DEATH i HOMOSAPIENS oraz całkiem nowe, nieznane twarze w postaci DRIFT, OLD TIME RADIO czy ANI DĄBROWSKIEJ. W ten sposób powstał niezwykły jak na polskie realia krążek przeznaczonych dla alternatywnych, niezależnych nadwrażliwców raczących się np. dźwiękami MOGWAI, STEREOLAB i tym podobnych.

"O wszystkim zadecydowały melodie", powiedział słynny U-ZEK, szef Sissy Records, pomysłodawca całego projektu i jego dobry duch. Melodie miejscami tak delikatne jak krople deszczu, o których śpiewa NOVIKA razem z DRIFT w 'Dwójce'. Piszę w 'Dwójce', bo utwory nie mają konkretnych tytułów. Nie one są tu jednak najważniejsze, a klimat i atmosfera całości. Przy tak zróżnicowanym gronie artystów zrealizowanie tak spójnego i w pewnym sensie jednorodnego materiału jak 'Projekt SI 031' to nie lada sztuka. Pod tym względem jak i "klimatycznym" całość nasuwa na myśl legendarne już projekty IVO WATTSA z 4AD spod znaku THIS MORTAL COIL.

Do kreacji niezwykłej atmosfery tych nagrań czasami użyto samplerów lub innych elektronicznych sztuczek, czasami jednak wystarczyła tylko gitara i fortepian. Najważniejsze w tym wszystkim są bowiem wyobraźnia, wrażliwość, otwartość i kreatywność. One właśnie m.in. różnią twórców 'Projektu...' od zaśniedziałej, naruszonej zębem czasu czołówki polskiego mainstreamu zjadającej własne ogony na kolejnych koncertach w Sali Kongresowej. Występując na co dzień w macierzystych składach zaprezentowali całkiem nowe, nieznane często wcześniej rejony swoich muzycznych poszukiwań i fascynacji.

Choć mam na 'Projekcie...' kilku swoich faworytów nie będę ich ujawniał. Posłuchajcie całości, najlepiej wieczorem lub wczesnym porankiem, tuż po wschodzie słońca. Wszystkim natomiast złożę ukłon oraz brawa tak samo artystom jak i U-ZKOWI za konsekwencję, niezłomność w działaniu oraz alternatywną wizję o imieniu Sissy.

Tracklista:
'Jedynka' - Ania Dąbrowska i Jacek Lachowicz (ŚCIANKA) [INTRO]
'Dwójka' - Drift i Novika (FUTRO)
'Trójka' - BOA (Andrzej Smolik, Annalisa Venturella, Bogdan Kondracki)
'Czwórka' - Silver Rocket i Marcia (LOCOSTAR)
'Piątka' - Old Time Radio i PAT (HOMOSAPIENS)
'Szóstka' - Jacek Lachowicz (ŚCIANKA)
'Siódemka' - Nosowska (HEY) i Mietall Waluś (NEGATYW)
'Ósemka' - Przemek Myszor i Delons
'Dziewiątka' - Paweł "GROOBY" Krawczyk (HEY)
'Dziesiątka' - DR.NO i Karolina Kozak
'Jedenastka' - Andrzej Koczan (ŚCIANKA)
'Dwunastka' - Old Time Radio
'Trzynastka' - Homosapiens i Ania Dąbrowska
'Czternastka' - Kristen i Maciek Cieślak (ŚCIANKA)
'Piętnastka' - C.K.O.D. i Procesor Plus
'Szesnastka' - Ania Dąbrowska i Jacek Lachowicz [OUTRO]

Various Artists
'Projekt SI 031'
2003 Sissy Records/BMG Poland
Mozart
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!