szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

29 MarcaNasze relacje

29 MarcaNajnowsze wiadomości

29 Marca Najnowsze plotki

Seven Festival 2012

  A A A
 
Szczęśliwa 19. - (Zbigniew Zegler, Jedynka Polskie Radio, 2012-07-17)

Dziewiętnasta edycja festiwalu i Konkursu Młodych Kapel w Węgorzewie, od trzech lat pod szyldem Seven Festival, przeszła do historii. Na zakończenie usłyszeliśmy i zobaczyliśmy bardzo udane koncerty Farben Lehre, szwedzkiej Katatonii i Acid Drinkers.ZOBACZ ZDJĘCIA Z KONCERTU


Mazurska impreza, z proekologicznymi hasłami i urzekającymi krajobrazami, ma szansę stać się ulubioną dla widzów, którzy w równym stopniu, co dobrą muzykę, cenią sobie wypoczynek na świeżym powietrzu.

W ostatnim dniu festiwalu utwierdził nas w tym przekonaniu Wojtek Wojda i jego Farben Lehre. Wokalista płockiej załogi zawadiacko wyskakując w powietrze, śpiewał bez wytchnienia, a w przerwach między kolejnymi koncertowymi hitami trochę moralizował i trochę wspominał, co przy kombatanckim stażu (ponad ćwierć wieku niemal nieprzerwanej kariery studyjno – scenicznej), jest zrozumiałe i absolutnie nie pretensjonalne.

Brzmienie, jak wszystkich w niedzielę, było lepsze niż w poprzednie dni. A nieśmiertelniki w postaci „Helikopterów”, „Matury”, czy „Spodni z GS-u”, z adekwatnym stylowym, fioletowym oświetleniem sceny i stroboskopami, prowokowały kilkutysięczny tłum do radosnego podskakiwania i wspólnego śpiewania. Chłopak z publiczności, który podczas rozdawnictwa nagród od sponsorów krzyczał „Slayer!” w odpowiedzi na pytanie „Jakie jest hasło festiwalu?”, pogował w gęstniejącym z chwili na chwilę tłumie. Przed „Helikopterami” Wojtek przypomniał, że wrócili do Węgorzewa po sześciu latach, a grają już 26... Życzmy im i sobie, żeby w takiej formie dobili do rekordu Stones’ów:)

Wydawać by się mogło, że występ takiego zespołu jak Katatonia na letnim festiwalu to nienajlepszy pomysł. Tymczasem publiczność wyposzczona przez dynamicznie, ale alternatywnie i postpunkowo, grających poprzedników po prostu oczekiwała metalowych, depresyjnych dźwięków, które byłyby preludium do radosnej, jeszcze bardziej metalowej twórczości Acid Drinkers. Co najmniej trzytysięczny tłum usłyszał, że Szwedzi uwielbiają grać w Polsce i ten koncert nie jest wyjątkiem.

Potwierdzili to kolejnymi utworami, przyjmowanymi z dużym entuzjazmem przez swoich sympatyków, machających posępnie głowami. Zabrzmieli znakomicie, a Jonas Renkse nawet nie fałszował aż tak, jak wówczas, gdy występowali u nas ostatnio. Idealnie wyważone proporcje ciężaru i chwytliwych gitarowych zagrywek Andersa Nyströma sprawdziły się w mazurskiej przestrzeni, a dla wszystkich, którzy chcieli to usłyszeć i zobaczyć, ale do Węgorzewa nie dotarli, organizatorzy mieli dobre wieści. Otóż Katatonia, zagra 17 listopada w warszawskiej Progresji. Nadchodząca trasa będzie promować najnowszy, dziewiąty album zespołu, "Dead End Kings", który ukaże się 27 sierpnia. Z tego, co już prezentują na żywo wynika, że naprawdę jest na co czekać.

O huczny, wielki finał całej imprezy zadbał niezawodny Titus ze swoim Acid Drinkers, również zapowiadającym na jesień nowy, premierowy materiał – „La Part Du Diable”.

Seven Festival to poza koncertami gwiazd, także Konkurs Młodych Kapel. W tym roku Nagroda Główna Grand Prix – 2 tysiące euro – trafiła do zespołu God's Gotta Boyfriend, w skład którego wchodzą hiperzdolni muzycy grupy Mouga. Największą Indywidualnością Konkursu Głównego został uznany przez jurorów Paweł Ostrowski, który otrzymał 250 euro. Nagrodę Publiczności – 250 euro – wywalczył zespół Zatoczka. Nagrodę Dziennikarzy – 250 euro – odebrali muzycy z Heldorado z Bydgoszczy. A specjalną nagrodę w postaci sesji nagraniowej w Radiu Olsztyn zdobył krakowski zespół DMT-A.

Laureatom gratulujemy, organizatorom życzymy powodzenia przy organizacji jubileuszowej edycji Seven Festival w przyszłym roku, a wszystkich zachęcamy do zabawy w Węgorzewie!

Zbigniew Zegler, Jedynka Polskie Radio
oceń
3
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!