szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

5 KwietniaNasze relacje

5 KwietniaNajnowsze wiadomości

5 Kwietnia Najnowsze plotki

Seven Festival 2012

  A A A
 
Dzień Siedzących Wokalistów - (Zbigniew Zegler, Jedynka Polskie Radio, 2012-07-17)

Ostatni dzień większości festiwali wygląda zazwyczaj tak samo. Poranek nastaje późnym popołudniem, chodzi się jak zombie, a pierwsze koncerty ogląda się na siedząco, a nawet w pozycji horyzontalnej. Mając to na względzie Mela Koteluk i Wojciech Waglewski też występowali siedząc.ZOBACZ ZDJĘCIA Z KONCERTU


Przynajmniej przez pewien czas, bo Mela kilka razy wstała, a Wagla zapewne wymiotłoby ze sceny, gdyby nie zakotwiczenie na krzesełku, na którym podskakiwał, tupał i tańczył. Pierwszy zaprezentował się jednak zespół Malwiny, więc pochylmy się nad tą młodą damą.

Uwielbiam koncerty, które w najgorszym czasie grają artyści z pozoru skazani na porażkę. Może to efekt oglądania w dzieciństwie mozolnego parcia do zwycięstwa Rocky’ego Balboa, a może po prostu radość z nieoczekiwanego powodzenia innych. Wszak debiutująca Mela Koteluk, która nie przynależy do żadnej subkultury, ani nie zaprasza gości – „protez”, śpiewająca w palącym, mazurskim słońcu, jak Luxtorpeda w ubiegłym roku w Jarocinie, samą muzyką ściągnęła pod scenę przynajmniej dwa razy więcej publiczności, niż było na początku jej występu. Jako się rzekło, rozpoczętego na stołeczku barowym. Z lewej strony miała chórek jednodziewczynowy, w postaci Oli Chludek. Na basie grał Kornel Jasiński, na perkusji Robert Rasz, Miłosz Waśko na instrumentach klawiszowych, a Tomasz „Serek” Krawczyk na gitarze i ukulele. Co wiem dzięki skrupulatnemu przedstawieniu tego składu przez Melę Koteluk – śpiew i narracja;) – przed prezentacją przepięknej piosenki „Dlaczego drzewa nic nie mówią”. Tę i drugą singlową, „Melodię ulotną” publiczność przywitała owacyjnie. Tak jak i „Wolną” oraz „Spadochron”, tytułowy i najbardziej dynamiczny utwór z debiutanckiej płyty.

Trochę bardziej nieufne były reakcje na zagrany – jak to ujęła Mela – na „małej gitarce”, nieoczywisty utwór z ulubionym instrumentem Eddiego Veddera w roli głównej, „Stale płynne”, czy jedyny zaśpiewany po angielsku, „In the meantime”, który basista, Kornel Jasiński, zagrał z kapodasterem. Ale nieufność szybko przeradzała się w aprobatę. Na zakończenie usłyszeliśmy „Nie zasypiaj”.

To był bardzo udany, zmysłowy koncert. Nowoczesna, alternatywna muzyka, zagrana z pasją i radością. Aż żal, że przy tak nikczemnie skromnej frekwencji.

Voo Voo zaczęło przekornie od "Nabroiło się". Póki co mieliśmy Dzień Siedzących Wokalistów, bo Wagiel śpiewał i grał siedząc na krzesełku, w odróżnieniu od Meli, na niskim. Z przodu Mateusz Pospieszalski z saksofonem barytonowym, który zamieniał z czasem na altowy. Jak zawsze odpowiedzialny był też za bałkańsko – słowiańsko – klezmerskie wokalizy, które stawały się z każdą chwilą bardziej szalone i porywające coraz liczniejszą publiczność. Za puls i groove niezmiennie odpowiedzialny był Basista Totalny – Karim Martusewicz, a na perkusji grał Michał Bryndal. Od roku jest to niezbędne, ale i nadal trochę nieakceptowalne, niezrozumiałe i nierzeczywiste, w kontekście przedwczesnej śmierci Piotra „Stopy” Żyżelewicza. Rzecz jasna pojawiła się piosenka związana z Jego odejściem i kilka ciepłych słów Wojciecha Waglewskiego „o Piotrusiu”.

Nie mogło się nie pojawić „Łobi Jabi”, czy „Nim stanie się tak jak gdyby nigdy nic”, a w sekcji Nowych Piosenek Czadowych „Wszyscy muzycy to wojownicy”. Co akurat jest tak oczywiste dla każdego, kto choć raz był na koncercie Voo Voo, jak to, że temu zespołowi nie zdarza się grać kiepsko, czy nawet przeciętnie. I że – oczywiście – tym razem zagrał obezwładniająco dobrze.

Zbigniew Zegler, Jedynka Polskie Radio
oceń
6
0
Podziel się

najnowsze

obrazek

Szczęśliwa 19.

2012-07-16

Dziewiętnasta edycja festiwalu i Konkursu Młodych Kapel w Węgorzewie, od trzech lat pod szyldem Seven Festival, przeszła do historii. Na zakończenie usłyszeliśmy i zobaczyliśmy bardzo udane koncerty Farben Lehre, szwedzkiej Katatonii i Acid Drinkers.

więcej »

  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!