szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

Wilki

Wilki


 • Nośnik: CD
 • Data wydania: 1992-05-08
 • Wytwórnia: MJM Music
 • Gatunki: Rock
 • Czas: 49:19
 • Ocena ogólna:

  0 /5
  [0 głosów]

  Oceń:


Debiutancki album zespołu Wilki, który z miejsca przyniósł grupie popularność. Za realizację materiału odpowiadał Leszek Kamiński.


Skład zespołu wykrystalizował się podczas sesji do albumu, stąd duża liczba wykonawców, biorących udział w nagraniach.

Z płyty pochodzą przeboje "Son of the Blue Sky" i "Eli Lama Sabachtani". Teledysk do pierwszego z nagrań, zrealizowany przez Kubę Wojewódzkiego, pojawiał się nawet na antenie brytyjskiego MTV. Utwór dedykowany został pamięci basisty Adama Żwirskiego, który zmarł podczas prac nad materiałem.

- "Wilki" przyniosły bogatą melodycznie i aranżacyjnie, wysmakowaną i urozmaiconą muzykę - to mającą kształt balladowy (dedykowane Żwirskiemu "Son Of The Blue Sky", "Beniamin", "Eli Lama Sabachtani"), to pełną typowo rockowej ekspresji ("Amiranda", "Glorya"), to wreszcie zabarwioną orientem ("Nic zamieszkują demony", "Eroll") - można przeczytać w "Encyklopedii Polskiego Rocka". - Co bardzo ważne, owa muzyka, może z wyjątkiem inspirowanego U2 "Eli Lama Sabachtani", cechowała się oryginalnością, nie wywołując prostych skojarzeń ze stylistyką żadnej gwiazdy z Zachodu.

- W piosenkach nie było żadnej zbędnej nuty, żadnego przypadkowego słowa, a ładunek emocji w utworach sprawiał, że niemal każdemu, podczas słuchania na rękach pojawiała się gęsia skórka, a w oczach łzy wzruszenia - wspominał przy okazji reedycji z 2012 roku wydawca. - Tak naprawdę "wilkowe szaleństwo" zaczęło się trzy miesiące później, w wakacje, po wydaniu trzeciego singla z piosenką "Son Of The Blue Sky".

Oficjalnie płyta sprzedała się w półmilionowym nakładzie. W tamtych czasach powszechne było jednak piractwo kasetowe i nie sposób określić, ile dokładnie egzemplarzy rozeszło się w nielegalnym obiegu. Szacuje się, że po zestaw sięgnęło ponad milion Polaków.

Za płytę zespół został wyróżniony wieloma nagrodami, w tym Bursztynowym Słowikiem w kategorii nadzieja roku na festiwalu w Sopocie czy pierwszym miejscem w plebiscycie magazynu "Tylko Rock" w kategoriach wokalista, nadzieja roku, przebój, płyta.

W ramach promocji dzieła formacja ruszyła w trasę "Blue Sky", która trwała blisko sześć miesięcy.

W kwietniu 2012 roku do sklepów trafiła specjalna dwupłytowa edycja wydawnictwa. Pierwszy krążek to pierwsza płyta Wilków, na drugim natomiast znalazło się pięć piosenek z demo pierwszej płyty, trzy akustyczne wersje, nagrane z okazji rozdania nagród magazynu radiowego "Brum" oraz występ Wilków (trzy utwory) na urodzinach Roberta Gawlińskiego 29.08.1995 w warszawskim hotelu Victoria. Na koniec na scenę wchodzi Czesław Niemen, który dziękuje zespołowi za zaśpiewanie "Snu o Warszawie".

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!